ארכיטקטורה של Zen 4: יעילות כוח, ביצועים והוראות חדשות – AMD Zen 4 Ryzen 9 7950X ו- Ryzen 5 7600X סקירה: חוזר מחדש של ה- AMD Ryzen 7000: זמינות, מפרט וביצועים | מגמות דיגיטליות

0

AMD Ryzen 7000: זמינות, תמחור, מפרט ואדריכלות

לדברי המהנדסים של AMD, אין כאן טריק קסמים יחיד שאיפשר להם להגביר את המהירות שעון לטווח 5GHz הגבוה ב- Zen 4, וגם לא הקריבה החברה כלשהי כדי לאפשר מהירות שעון גבוהות יותר (ה.ז. הארכת צינורות). . כתוצאה מכך, שתי החברות הצליחו לעבוד טוב יותר יחד כדי להוציא באופן אמין תדרים גבוהים יותר מליבות ה- CPU של AMD, כאשר AMD מרחיק לכת לשלב קצת IP של TSMC במקום להסתמך על שותפי עיצוב מסורתיים יותר.

AMD ZEN 4 Ryzen 9 7950X ו- Ryzen 5 7600X סקירה: חיבור מחדש

אדריכלות זן 4: יעילות כוח, ביצועים והוראות חדשות

כעת, לאחר שהזכינו להסתכל על פלטפורמת AM5 המקיפה את השבבים החדשים של Ryzen 7000, כמו גם על ה- IOD החדש שמשלים את שבבי Ryzen המתקדמים, בואו נצלול ללב העניינים: ה- Zen 4 CPU ליבות.

כפי שמוצב בעמודים קודמים, אלמנט גדול ביעדי העיצוב של AMD לפלטפורמת Ryzen 7000 היה לחדש אותו, הוספת תמיכה בדברים כמו PCIE 5.0 ו- DDR5, כמו גם שילוב בקרות חשמל עדינות יותר. ובעוד שתשומת לב זו פירושה כי תשומת הלב הקולקטיבית של AMD הייתה מפוצלת בין ליבות ה- CPU לשאר הרציף, ליבות ה- CPU של AMD רחוקות מלהתעלם מכאן. ובכל זאת, זה הוגן לומר שהמטרה של AMD לארכיטקטורת Zen 4 לא הייתה שיפוץ רדיקלי של ארכיטקטורת ה- Core שלהם. לשם כך, תרצה לחכות לזן 5 בשנת 2024.

במקום זאת, Zen 4 הוא עידון נוסף של ארכיטקטורת Zen 3 של AMD, כאשר AMD מנצלת דברים כמו פלטפורמת AM5 החדשה ותהליך ה- 5NM של TSMC כדי להגביר את הביצועים עוד יותר. יש כאן כמה שינויים חשובים המאפשרים ל- AMD לספק עלייה ממוצעת של IPC של 13%, ובשילוב עם שיפורים כדי לאפשר מהירות שעון גבוהה יותר ויעילות כוח גבוהה יותר עבור עומסי עבודה חד-הברכיים ורב-הברגה, אין חלק מהביצועים של ה- CPU של AMD. נעלם ללא מגע.

כוח Zen 4: יעיל יותר, יותר רעב כוח

נתחיל במבט על יעילות הכוח, מכיוון שצריכת החשמל ממלאת תפקיד עצום בסיפור הזן 4 בשני קצוות העקומה.

על ידי הקשה על הדור הנוכחי של TSMC, תהליך, AMD נהנה מהיתרון של הצומת המלא של הצומת לליבות המעבד שלהם. עד כה TSMC 5NM (ונגזרת ה- 4NM שלו) מוכיחה כתהליך הכוח של ייצורו, שכן לקוחות TSMC ראו כמה רווחים מוצקים ביעילות הכוח וצפיפות הטרנזיסטור עוברת מ- 7NM ל- 5NM. . במילים אחרות, כרגע הצמתים של TSMC 5 ננומטר הם טובים ככל שהם מקבלים, לשים AMD במצב נהדר לנצל את היתרונות.

. אלה כוללים את 3 מסילות הכוח המשתנות, ניטור SVI3 VRM, וקישורי הבד האינסוף התחתונים של AMD. כתוצאה מכך, שבבי Ryzen 7000 נהנים מיתרון משמעותי של יעילות כוח לעומת Ryzen 5000 Chips.

כמה שיפור, בתורו, תלוי היכן בעקומת המתח/התדר אתה בסופו של דבר. כפי שרמזנו קודם לכן כשדיברנו על AM5, אחת ממטרות העיצוב של AMD הייתה לספק יותר כוח ל Ryzen 7000 Chips כדי שיוכלו ללכת רחוק יותר לעקומת ה- VF ולהשאיר את הליבות שלהם בתדר גבוה יותר בעומסי עבודה כבדים של הר.

התוצאה נטו היא שלפי הנתונים של AMD, החברה רואה רווחים יעילות כוח נרחבת ב- TDPs נמוכים יותר. במקרה זה, פיתוי 5950X מול 7950X עם כוח שקע מקסימלי של 88 וואט, AMD רואה עלייה של 75% בביצועים ב- Cinebench R23 NT. זה משהו מתרחיש הגרוע ביותר עבור שבב Ryzen הישן, מכיוון שהוא נוטה להיות TDP מוגבל אפילו ב- IS TDP יליד, ומשיכת הכוח הסטוד יחסית יחסית של ה- IOD ושאר הרציף אכלו לזה. כתוצאה מכך, 5950x צריך למשוך חזרה על מהירות שעון באופן משמעותי ב- TDPs נמוכים יותר. עבור Ryzen 7000/Zen 4 לעומת זאת, ירידי האדריכלות החדשים יותר של AMD טובים בהרבה; זה עדיין לוקח להיט מירידת ה- TDP, אך לא בכמעט באותה מידה.

בינתיים, הגדלת כוח השקע ל 142 (כוח המניות של 5950X) ואז ל -230 וואט (כוח המניות של 7950X) עדיין מייצרת מהירות משמעותית בביצועים, אך אנו בהחלט נמצאים בתחום ההחזרות הפוחתת. במקרה זה ל- 7950X יש עופרת של 37% ו -35% עופרת ב 142W ו- 230W בהתאמה.

אנו נסתכל על נתוני כוח נוספים עבור השבבים החדשים של Ryzen 7000 מעט אחר כך בסקירה שלנו, אך התבנית הבסיסית ברורה: Zen 4 יכול להיות ארכיטקטורה יעילה מאוד בכוח. אבל AMD משליך גם חלק מהיתרון היעילות הזה בשם שיפור הביצועים הגולמיים. במיוחד בעומסי עבודה מרובי הברגה, עבור שבבים מתקדמים כמו 7950x רווחי הביצועים שאנו רואים הם פחות מ- TDPs גבוהים יותר כמו שהם IPCs גבוהים יותר ויעילות כוח משופרת.

זה יהפוך את מוצרי ה- Zen 4 הניידים של AMD (Phoenix Point) למוצר מעניין במיוחד לפקוח עין עליו. ההתמקדות הגדולה יותר ביעילות הכוח (וכובע קשה יותר על TDPs העליונים) פירושה שאולי עדיין לא ראינו את זן 4 מכניסים את כף רגלו הטובה ביותר קדימה בכל הנוגע ליעילות הכוח.

מהירות שעון: ללכת מהר יותר פירושו להיות מהיר יותר

אחת הדרכים שתמיד היא שיטה טובה לשיפור ביצועי ה- CPU שלך היא רק להגדיל את המהירות שעון. ניסו ונכון, זה הניע את ענף ה- X86 CPU במשך רוב 30 השנים הראשונות שלו לפני חוקי הפיזיקה (ובאופן ספציפי, מותה של קנה מידה של דנארד) הניח את הבלמים על מהירות שעון מהדורה-על-דור-על-ידי דור דור-דור-דור. ובכל זאת, AMD ואינטל אוהבים לסחוט תדרים גבוהים יותר כאשר הם יכולים, ובמקרה של ארכיטקטורת ה- CPU של AMD, תהליך ה- 5nm של TSMC סיפק כאן כמה רווחים נחמדים, ולבסוף דוחף את AMD היטב על (עקשן) 5GHz Mar.

עבור מעבדי Ryzen 7000 המתקדמים של AMD, תדרי הטורבו העליונים הם כיום גבוהים כמו 5.7GHz עבור Ryzen 9 7950X, ואפילו ה- Ryzen 5 7600X האיטי ביותר מדורג כדי לפגוע ב -5.3GHz. ובשני המקרים, עדיין יש מעט יותר מרווח ראש בעת שימוש באופטימיזציה של Boost Boost 2 (PBO2), ומאפשרת לשבבים להוציא פוטנציאל של 100 מגהרץ לערך. עבור החלק העליון של AMD אז, אנו בוחנים עלייה של 16% במהירות שעון הטורבו, ואילו 7600X שעונים כ -15% מהר יותר מקודמו.

לדברי המהנדסים של AMD, אין כאן טריק קסמים יחיד שאיפשר להם להגביר את המהירות שעון לטווח 5GHz הגבוה ב- Zen 4, וגם לא הקריבה החברה כלשהי כדי לאפשר מהירות שעון גבוהות יותר (ה.ז. הארכת צינורות). תהליך ה- 5NM של TSMC בטוח עזר רבות בעניין זה, אך הקשר הטכני של AMD עם TSMC השתפר גם כאשר מהנדסי ה- CPU של החברה התוודעו לתכנון ומיעל המעבדים לצמתים של 7nm ו- 6nm של TSMC. כתוצאה מכך, שתי החברות הצליחו לעבוד טוב יותר יחד כדי להוציא באופן אמין תדרים גבוהים יותר מליבות ה- CPU של AMD, כאשר AMD מרחיק לכת לשלב קצת IP של TSMC במקום להסתמך על שותפי עיצוב מסורתיים יותר.

אפילו עם זה, זן 4 למעשה הגיע קצת מתחת לציפיות של AMD, אם אתה יכול להאמין בזה. לדברי מהנדסי החברה, הם קיוו להכות 6GHz בחלק זה, משהו שלא ממש יצא לפועל. אז המשתמשים של AMD יצטרכו להסתפק רַק 5.במקום זאת, במקום זאת.

זן 4 IPC: מקבל 13% יותר

בצד השני של משוואת הביצועים יש לנו שיפורי IPC. ההתמקדות הרחבה יותר של AMD בעיצוב פלטפורמה עבור ייצור Ryzen 7000 פירושה שרווחי ה- IPC אינם גדולים כמו מה שראינו ב- Zen 3 או Zen 2, אבל גם הם לא מתעלמים מהם. .

לא נקבע כאן עומס עבודה אחד, אבל זה אכן מפעיל את הסולם. בתדר ISO של 4GHz, Zen 4 מספק כל דבר מעלייה זעירה ל 39% בקצה העליון. באופנת ביצועי מחשב מסורתית, הרווחים מדור לדור הם תלויים עומס עבודה. אז ממוצע של 13% אכן משאיר שפע של חדר התנפנף לרווחים גדולים יותר או פחותים, כפי שנראה בתוצאות המידה המלאות שלנו.

AMD סיפקה גם התמוטטות תורמת IPC שימושית, והראתה מאיפה מגיעים הרווחים הממוצעים של 13%. התורם הגדול ביותר כאן היה השינויים הקדמיים של זן 4, ואחריו שיפורי עומס/חנות ואז שיפורי חיזוי סניפים.

הוראות חדשות: AVX-512, IBRs אוטומטיים

למרות שזן 4 הוא עדכון צנוע יותר לארכיטקטורת ה- CPU של AMD, החברה עדיין הצליחה לעבוד בעדכון משמעותי למדי לתמיכה במערכת ההוראות שלהם, עם תוספת של AVX-512 תמיכה.

האיטרציה האחרונה של הרחבות וקטור מתקדמות של אינטל (AVX), AVX-512 היא תוספת עיקרית למדי לסוויטת AVX. מלבד הגדלת רוחב הווקטור המקורי ל 512 ביטים, AVX משפרת גם את מערך ההוראות של AVX עם מספר תכונות וסוגי נתונים חדשים-אוסף של תכונות שממשיכות לצמוח כאשר אינטל ממשיכה להוסיף הרחבות נוספות ל- AVX-512 עצמה.

מעניין מיוחד עבור מעבדי לקוחות ועומסי עבודה, AVX-512 מוסיף יכולות מיסוך לכל נתיב-ומאפשר למסכות נתיבים בודדים במקום לפרק וקטור למספר מעברים-כמו גם הוראות מניפולציה של נתונים חדשים. זה כולל הוראות פיזור/איסוף נוספות, והוראות המועילות לעיבוד רשת עצבית, כגון תמיכה Bfloat16 ותת-הגדרת הוראות שלמה (VNNI) ללמידה עמוקה.

ל- AVX-512 יש היסטוריה מעניינת שלמרות שלא נכסה בפרטים מלאים, הותירה טלאים של תמיכה על פני נוף ה- CPU של הלקוח. בעוד אינטל הוסיפה תמיכה במעבדי הלקוחות שלה החל מאגם Ice ו- Rocket Lake (הליבה ה -11), אינטל גם הסירה את התמיכה ב- AVX-512 מהמעבדים של הלקוחות שלהם החל באגם אלדר (הליבה ה -13), בגלל העובדה כי אסטרטגיית הליבה המעורבת של אלדר לייק דרשה כי ההוראות היחידות בהן נעשה שימוש נתמכות על ידי ליבות P וגם ליבות אלקטרוניות. מה שבמקרה של ליבות האלקטרון של גרסמונט מבוסס ATOM, לא היה זמין, מה שהוביל לכך שהושבת אינטל של AVX-512 על חלקי אגם אלדר למרות ש- P-ליבות אכן תמכו בהוראות החדשות.

כתוצאה מכך, הצגת תמיכה AVX-512 למעשה מעניקה ל- AMD יתרון מעל אינטל ברגע זה. בעוד המעבדים החדשים של AMD יכולים להשתמש במערך ההוראות החדש יותר, אינטל אינה יכולה, כאשר אלדר לייק מוגבלת ל- AVX2 ומטה.

אבל גם המצב אינו טלאק-דאנק עבור AMD. על מנת להימנע ממרחב המים והעוצמה המשמעותי של יישום והפעלה של SIMD רחב של 512 סיביות, AMD קיבלה את ההחלטה המעניינת ליישם AVX-512 על גבי SIMD של 256 סיביות, שבמקרה זהה רוחב זהה לרוחב בתור AVX2 של זן 3. המשמעות היא שלמרות ש- AMD יכול לבצע הוראות AVX-512, הם צריכים לעשות זאת על פני 2 מחזורים של SIMD 256 סיביות שלהם. מה שאומר שבנייר, תפוקת הווקטור של AMD לכל מחזור לליבה לא השתפרה מדור לדור.

עם זאת, זה מצב שמועיל ל- AMD מכמה סיבות. הראשון הוא הביצועים שלא נעולים על ידי הוראות AVX-512. הוראות AVX-512 צפופות יותר (יש פחות משיכה ושליטה תקורה), וחלק מהתוספות הללו הן הוראות שמפעילות נתונים בדרכים שייקחו מספר מחזורים (או יותר) אם יושמו באמצעות הוראות AVX2. אז AMD עדיין מקבלת רווחי ביצועים על ידי תמיכה ב- AVX-512, אפילו ללא רוחב הווקטור הכפוף.

היתרון השני הוא שעל ידי שמירה על SIMD צר יותר, AMD לא מדליקה מיליארד טרנזיסטורים צפופים ורעבי כוח בבת אחת בבת אחת. זהו אתגר מתמשך עבור עיצובים של 512 סיביות SIMD ילידיות שבצ’יפס של אינטל דרשו מהם לגבות את מהירות השעון שלהם כדי להישאר בתקציבי הכוח שלהם. אז בעוד ש- SIMD רחב יותר יהיה יעיל יותר בתפוקה טהורה של AVX-512, ה- SIMD הצר יותר מאפשר ל- AMD לשמור על מהירות השעון שלהם גבוהה יותר, דבר שהוא שימושי במיוחד בעומסי עבודה מעורבים שבהם צוואר הבקבוק עובר בין תפוקת וקטור להוראות סדרתיות מסורתיות יותר.

בסופו של דבר, עבור מעבדי הלקוחות, זו תכונה נחמדה שיש, אך יש להודות כי היא לא הייתה יתרון ענק ומשתנה בשוק עם Rocket Lake. וגם לא סביר שזה יהיה ככה עבור AMD. במקום זאת, השירות הגדול ביותר עבור AVX-512 הולך להיות במרחב השרתים, שם מעבדי הגנואה של AMD יעלו נגד חלקים של אינטל קרח (ובסופו של דבר, ספיר ראפידס) עם יישומי AVX-512 מלאים.

לבסוף, AMD מוסיפה/משנה קומץ הוראות הקשורות לאבטחה ווירטואליזציה. אני לא אטען את השקופית של AMD בעניין, אבל עבור משתמשי שולחן עבודה כלליים, הבולט ביותר מבין השינויים הללו הוא כיצד AMD מטפלת בבקרת ספקולציות כדי למנוע התקפות ערוציות צדדיות. הוראות הספקולציות המוגבלות של הסניף העקיף (IBRS), המשמשת בנתיבי קוד קריטיים להגבלת השערות של ענפים עקיפים, היא כעת אוטומטית. בכל פעם שגרעין מעבד עובר ל- CPL0/טבעת 0 – טבעת הגרעין וכך הטבעת הכי מיוחסת – IBRs מופעלים אוטומטית, ובאותה מידה נכבה כאשר ליבת ה- CPU יוצאת CPL0.

בעבר, תוכנה תצטרך להפעיל באופן ספציפי IRBs באמצעות פנקס ספציפי מודל, שלמרות שהוא לא מפסק עסקות, היה דבר אחד נוסף עבור יישום (ומתכנתים ליישומים) לעקוב אחר נוף אבטחה מורכב כבר. לפיכך שינוי זה אינו מוסיף ישירות תכונות אבטחה חדשות, אך הוא מקל הרבה יותר על ניצול הקיים.

AMD Ryzen 7000: זמינות, תמחור, מפרט ואדריכלות

ג'ון מרטינדייל

Ryzen 7000 CPUs של AMD נמצאים כאן, ויש המון מהם להסתובב. AMD התחיל חזק על ידי הצגת המעבדים הטובים ביותר במערך Zen 4, כולל ספינת הדגל Ryzen 9 7950X, ואז אחריה הושקתה עוד יותר מעבדים. כעת, משפחת Ryzen 7000 כוללת שלל שלם של מעבדי שולחן עבודה ונייד, ואפילו גרסאות ה- V-Cache התלת-ממדיות של CHIPS של AMD.

 • תמחור וזמינות
 • מפרט
 • ארכיטקטורה
 • ביצועים
 • ערכת שבבים חדשה ושקע חדש
 • גרפיקה משולבת ו- APUS מראים 1 פריט נוסף

כבר הייתה לנו הזדמנות לבדוק כמה מהאחרונים והגדולים ביותר של AMD, ועם עוד לבוא, שמרנו על אוזנינו לקרקע כדי לא להחמיץ שום פרטים על מעבדי ה- AMD האחרונים. הנה כל מה שאנחנו יודעים על Ryzen 7000.

תמחור וזמינות

צילום קבוצתי של Ryzen 7000 CPUs

AMD Ryzen 7000 CPUs יצאו ב- 27 בספטמבר 2022, קצת מאוחר יותר ממה שחלק מהשמועות חזו. זה כנראה לא צירוף מקרים ש- 27 בספטמבר היה גם היום בו אינטל הודיעה על מעבדי Raptor Lake מהדור ה -13 המתחרה; אולי AMD החליטה כי עיכוב לא היה נחוץ רק, אלא גם ברוך הבא.

 • מעבד Ryzen הטוב ביותר: איזה מעבד Ryzen אתה צריך לקנות?
 • הגיימרים דיברו: AMD מחסל את אינטל במכירות מעבד
 • שבב ה- V-Cache האחרון של AMD מוכיח שהוא זול, מהיר ומושלם למשחקים

הגל הראשון של מעבדי Ryzen 7000 הגיע עם המחירים המומלצים הבאים:

 • Ryzen 9 7950X: 699 $
 • Ryzen 9 7900X: 549 $
 • Ryzen 7 7700X: 399 $
 • Ryzen 5 7600X: 299 $

זמן לא רב לאחר שחרורם, המעבדים קיבלו הנחה לא רשמית שנראית עד היום עד היום. כתוצאה מכך, תוכלו למצוא את ספינת הדגל Ryzen 9 7950X בסביבות 600 $, וגם שאר השבבים זולים יותר.

התמחור השתפר למעשה עבור דגמי שמונה ו -16 ליבות. ה- 7950X זול יותר מכפי שספינת הדגל המקורית של 16 ליבות 3950X הייתה כאשר הושקה בשנת 2019. ה- 7700X זול גם הוא מ- 5800X, אם כי היה נחמד לראות את 7700X תואמים את מחיר 300 $ 5700X, אבל זה לא כל כך רחוק. בעוד שאנשים רבים ציפו למחירים גבוהים יותר עבור מרבית המעבדים הללו, אנו יכולים להקל על כך שהמחירים הם שטוחים או נמוכים מבעבר.

AMD אחריו השקת מעבדי ZEN 4 עוד יותר. החברה חשפה מספר עצום של שבבים במהלך CES 2023, וההרכב החדש כולל אפשרויות שולחן עבודה ונייד כאחד.

עבור שולחנות עבודה, AMD הודיעה על שלושה שבבים חדשים שספורטו את ה- V-Cache 3D שהפכו את Ryzen 7 5800x3D לכל כך מוצלח. מעבדים אלה הגיעו בפברואר 2023, וההרכב כולל את Ryzen 9 7950X3D, Ryzen 9 7900x3D, ואת Ryzen 7 7800x3D. אתה יכול לראות כיצד הם מופיעים בסקירה Ryzen 7 7800x3D שלנו ו- Ryzen 9 7950x3D סקירה.

כאמור, משפחת זן 4 גם התרחבה כך שתכלול מטען של שבבים ניידים שיתחילו לצוץ בכמה מהמחשבים הניידים הטובים ביותר השנה החל מחודש מרץ. טווח זה מפוצל לשניים: Ryzen 7040 ו- Ryzen 7045. האחרונים מכוונים לגיימרים, כאשר השבב העליון ספורט 16 ליבות, והצ’יפס של Ryzen 7040 הולך להימצא במחשבים ניידים מוכווני פרודוקטיביות שאינם צורכים יותר מדי כוח.

מפרט

טווח Ryzen 7000 מורכב ממעבדי שולחן העבודה של Zen 4, עמיתיהם לתלת מימד V-Cache ושני מערכים ניידים. בואו נסתכל על כל המפרט שלהם, החל משולחן העבודה Ryzen 7000.

Ryzen 9 7950X Ryzen 9 7900X Ryzen 7 7700X Ryzen 5 7600X
ליבות/חוטים 16/32 12/24 8/16 6/12
הגבר את מהירות השעון 5.7GHz 5.6GHz 5.4GHz .3GHz
מהירות שעון בסיס .5GHz 4.7GHz 4.5GHz 4.7GHz
מטמון (L2 + L3) 80MB 76MB 40MB 38MB
TDP 170W 170W 105W 105W

השינויים הגדולים עם הדור הזה של מעבדים מגיעים בצורה של מהירות שעון, מגדילים מטמון ו- TDP גבוה יותר כדי להסביר את זה. הודות לשיפורים בארכיטקטורת הזן 4 וצומת תהליכי 5nm חדש ויעיל יותר, AMD הצליחה לקחת את Ryzen 7000 מעבדים היטב צפונית ל- 5GHz לראשונה. עם זאת, זה בא בעלות TDP. כאשר הדור האחרון של Ryzen 5950X היה TDP של 105 וואט בלבד, 7950x עם אותם 16 ליבות מדורגים כעת עבור TDP של 170W. זה למעשה משך סביב 200 וואט כאשר הוחלף בבדיקה שלנו (עוד על זה למטה).

Ryzen 9 7950x3d Ryzen 9 7900x3d Ryzen 7 7800x3d
ליבות/חוטים 16/32 12/24 8/16
הגבר את מהירות השעון 5.7GHz 5.6GHz 5GHz
מהירות שעון בסיס 4.2GHz 4.4GHz 4.4GHz
144MB
TDP 120W 120W 120W

שלושת המעבדים המפורטים לעיל משתמשים בטכנולוגיית ה- V-Cache התלת-ממדית של AMD. . אפילו המעקב הישיר ל- 5800x3d בועט בענייני חריץ, עם מטמון משולב של 104MB.

Ryzen 9 7945HX Ryzen 9 7845HX Ryzen 7 7745HX Ryzen 5 7645HX
ליבות/חוטים 16/32 12/24 8/16 6/12
הגבר את מהירות השעון 5.4GHz 5.2GHz 5.1GHz 5.0GHZ
מהירות שעון בסיס 2.5GHz 3.0GHZ 3.6GHz 4.0GHZ
מטמון (L2 + L3) 80MB 76MB 40MB 38MB
TDP 55-75W 45-75W 45-75W 45-75W

לאחר מכן, יש לנו את שבבי המחשב הנייד של Ryzen 7045-Series משוחררים כרגע בארבעה דגמים שונים שנעים בין Ryzen 9 המתקדמים ל- Midrange Ryzen 5. במובנים רבים, שבבים אלה חולקים כמה מפרט המשותף למקביליהם בשולחן העבודה – יש להם את אותם ספירת ליבה וגדלי מטמון, אך מהירויות השעון וה- TDP שניהם נמוכים יותר. מעבדים אלה זמינים במחשבים ניידים משחקים, כמו צלקת 17 Asus Rog Strix 17.

Ryzen 9 7940HS Ryzen 7 7840HS Ryzen 5 7640HS
ליבות/חוטים 8/16 8/16 6/12
הגבר את מהירות השעון 5.2GHz 5.1GHz 5.0GHZ
מהירות שעון בסיס 4.0GHZ 3.8GHz 4.3GHz
מטמון (L2 + L3) 24MB 22MB
TDP 35W-54W 35W-54W 35W-54W

לבסוף, מעבדי טווח הפניקס כוללים מפרט קעיכה, אך הם גם הרבה יותר שמרנים בכוח. ספירת הליבה נשמנת די נמוכה, אך מהירויות השעון עדיין יותר הגונות. תבחין גם שגודל המטמון הופחת באופן דרסטי. הירידה במפרטים לא אמורה להיות בעיה, מכיוון שמדובר בשבבי משחק-תמצאו אותם במחשבים ניידים קלים ומכוונים לפרודוקטיביות.

ארכיטקטורה

מעבד Ryzen 7000 של AMD מעובד

שבבי Ryzen 7000 מבוססים על ארכיטקטורת ה- Zen 4 החדשה. זה ממשיך את ההתפתחות של עיצוב השבבים החלוץ ב- Zen 2 ונבנה על צומת התהליך המשופר החדש של TSMC של TSMC.

צומת 5 ננומטר – המכונה N4 ב- ChipMaker TSMC – נאמר כי הוא מציע דחיפה של 15% במהירות השעון באותה כוח או הפחתה של 30% בצריכת החשמל באותה תדר, בנוסף ל- 1.8 פעמים צפיפות טרנזיסטור גדולה יותר מעל N7.

באשר לשיפורי התכנון של הארכיטקטורה עצמה, AMD הבטיחה הוראה של 8% עד 10% לשעון (או IPC) הגברת ביום האנליסטים הפיננסיים שלה ביוני, אך AMD תיקן מאז את הנתון הזה ל 13%. זה שיפור קטן יותר בהשוואה ל- Zen 3 של האחרון, אבל לא דיברנו על מהירות שעון.

AMD מינה מהירויות שעון גבוהות במיוחד עם Ryzen 7000. AMD סוף סוף פגע בסימן 5GHz במעבדי הזן שלה עם Ryzen 6000 Mobile ו- Ryzen 5000 מכוסה ב -4.. אבל Ryzen 7000 נושף ממש על פני צ’יפס מהדור האחרון וכולל מהירויות שעון גבוה כמו 5.7 ג’יגה הרץ, גם אם בעומסי עבודה חד-הברגה. במקביל, Ryzen 7000 יעיל יותר מ- 25% מ- Ryzen 5000, בזכות צומת 5 ננומטר ושיפורי IPC הגונים לקזז את העלייה בתדירות.

מטמון הוא גם מוקד עבור Ryzen 7000, מכיוון שכל ליבת Zen 4 מצוידת כעת ב 1MB של מטמון L2 ולא ב- 512KB שראינו ב- Zen 3. מטמון L3 לא הוגדל בתוך ה- CPU עצמו, אך AMD מיהר לתקן זאת על ידי הצגת שבבי ה- V-Cache התלת-ממדיים המגיעים עם עד 144MB של מטמון משולב. ספינת הדגל Ryzen 9 7950X של L2 וגם L3, יש סך הכל 80MB, ו Ryzen 7 7700x3D תיאורטי עם Cache יכול להיות עד 104MB יכול להיות עד 104MB.

עיבוד של מעבד Ryzen 7000 של AMD

Ryzen 7000 כולל גם עליית TDP עבור חלקי הדגל שלה, מ- 125 וואט על Ryzen 3000 ו- 5000 עד 170 וואט. דגמים קודמים של 12- ו -16 ליבות הוגבלו על ידי מגבלת 125 וואט, ומכאן הגידול. . אפשר לתהות מדוע AMD תחליט להוסיף IGPU חלש למעבדי שולחן העבודה שלו, אך סביר להניח כי AMD רוצה להיות מסוגל למכור את המעבד הזה במכונות ללא גרפיקה נפרדת וגם במחשבים ניידים כמו טווח דרקון. למרבה המזל, כפי שתראו בהמשך, הם עשויים להיות מוגבלים, אך הגרפיקה המשולבת מספיקה כדי לשחק עליה.

הגרפיקה הזו מאוחסנת לא על ערכות השבבים של ה- CPU, אלא ב- I/O Die, שנמצא כעת בצומת 6NM של TSMC, גרסה חסכונית יותר של צומת 7nm שלה. גרפיקה אינה התוספת החדשה היחידה למות הקלט/פלט, עם זאת, מכיוון שתכונות ההאצה של AI בנויות גם כן.

ביצועים

מנכ

IPC גבוה יותר, מהירויות שעון גבוהות יותר ויותר מטמון הם בעצם הנוסחה המושלמת לביצועים מעולים, ו- AMD מועברת בסגנון עם Ryzen 7000. בבדיקה שלנו של ה- 7950X, גילינו שהיא עשתה קפיצות גדולות הן על 5950X והן המתחרה העיקרי שלה מאינטל (לעת עתה), אינטל Core i9-12900K.

מדדי ליבה בודדים עבור Ryzen 9 7950X

בביצועים של ליבה אחת, ה- 7950X מראה שיפור מרשים של 31% לעומת 5950X-זה גדול אפילו מאפילו 29% טענותיו השאפתניות שהועלו בעבר. זה אמור לספק דחיפה גדולה בביצועים מחשוב כללי וביישומים ספציפיים שמשגשגים באמת על מהירות שעון ומטמון נוסף, כמו פוטושופ.

משחקים גם אוהבים סוג כזה של שיפור לליבה, ובבדיקות שלנו, 7950X הצליחו לנצח את 12900K ואת ה- AMD Gaming King הקודם, 5800x3d.

מדדי משחק עבור Ryzen 9 7950X

מעבדים הם לא פוסק ביצועי המשחק שהם היו פעם, אך הם עדיין משחקים חלק, ומעבדים מהירים יותר יכולים לפתוח ביצועים נוספים של GPU במשחקי מעבד מעבד. בהתפשטות הכותרות שנבדקו, מצאנו שה- 7950X סיפקו כ- 13% שיעורי מסגרת גבוהים יותר במשחקים בממוצע, אבל בחלקם, כמו פורזה אופק 4, זה קפץ בכ- 28% מעל 5950X. זה היה בערך 10% מהיר יותר מ- 5800x3d, אבל בכמה משחקים זה היה עד 18% מהיר יותר.

. אינטל תנהל מאבק קשה להחזיר את הקרקע בעיצובים של הדור הבא שלה.

. זה הופך את Ryzen 7000 לרכישה אטרקטיבית מאוד לכל מי שמשתמש במחשב האישי שלהם לאמצעים יצירתיים.

התחרות העיקרית של Ryzen 7000 אינה אגם האלדר ה -12 של אינטל; זה אגם הראפטור ה -13. השווינו את החלקים של Ryzen למעבדים הטובים ביותר של אינטל בדור זה ומצאנו שהם הולכים לעיתים קרובות ראש בראש. בואו נסתכל מקרוב.

במדדים סינטטיים, Ryzen 9 7950X ו- Core i9-13900K הותאמו באופן שווה בהזדמנויות רבות. . עם זאת, כאשר ניהלנו את מדד ה- GeekBench 5 רב ליבות, גילינו שספינות הדגל של AMD ו- Intel קלעו כמעט בדיוק אותו דבר.

Core i9-13900K מיושם ב- GeekBench 5

בשלב הבא בדקנו את המעבדים בהגדרת משחק. שוב, בטוח לומר שהם מקפיצים ראשים, אבל זה ישתנה כאשר חלקי ה- V-Cache התלת-ממדיים של AMD נוחתים על המדפים. בדומה ל- Ryzen 7 5800x3D היה פחות או יותר מעבד המשחקים הטוב ביותר מבחינת הביצועים והיעילות הגולמית, יש סיכוי גבוה שמקביליהם של Zen 4 יצטיינו במשחקים.

זיווגנו את המעבדים עם RTX 3090 ו- 32GB של DDR5-6000 זיכרון RAM ובדקנו אותם במשחקים שונים. ב בשעה 1080p, AMD Ryzen 9 7950X ו- Intel Core i9-13900K שמרו על אותן מסגרות לשנייה (FPS), בממוצע 128 fps. ב Red Dead Redemption 2, Ryzen מוביל קטן מעל אינטל, בזמן שהוא נמצא ב Assassin’s Creed Valhalla, אינטל מנצחת בכמה מסגרות. בסך הכל הם די אפילו, אבל זה עשוי להשתנות בקרוב לטובת AMD כשאנחנו מקבלים את ההזדמנות לבדוק את Ryzen 9 7950x3D הקרוב.

ערכת שבבים חדשה ושקע חדש

מישהו שפתח את שקע AMD של AMD

עם הדור הבא של מעבדים, AMD פורש את שקע AM4 בו השתמשה מאז השקת צ’יפס מהדור הראשון של Ryzen מהדור הראשון. זה לא אמור להפתיע, מכיוון שהשקע עכשיו בן 5.

שקע חדש זה משתמש ב- LGA1718, עיצוב מערך רשת LAND, עם סיכות ה- CPU על לוח האם במקום ב- CPU. אינטל השתמשה בשקעי LGA במשך כמה דורות, ואילו AMD נתקעה עם עיצוב שקע הרשת הישנה יותר (PGA) לכל דבר עד Ryzen 5000.

כפי שהשם מרמז, LGA1718 כולל 1,718 סיכות על לוח האם. עיצובים של LGA יכולים לתמוך בצפיפות סיכה גבוהה יותר, וזה ברור לראות עם 1,331 סיכות של AM4 בלבד. סיכות נוספות אלה עוזרות לפתוח תמיכה בזיכרון DDR5, כמו גם PCI-express 5.0 ושיפר את הביצועים הכוללים.

שקעי AM5 החדשים האלה יהיו חלק מדור חדש של 600 לוחות אם. לוחות האם הקיצוניים של X670E מציעים את מודולי הווסת המתח האיכותי ביותר עבור Overclocking משופר ויהיה להם תמיכה של PCI-E 5 בכל M.משבצת 2 ו- PCIE. לוחות X670 יכללו פוטנציאל אוברקוקוס מיינסטרים, PCIE 5.0 בשני ה- X16 הראשון PCIE 5.0 משבצת, ולפחות מ ‘אחד.2 משבצת. לוחות אם של B650 יהיו PCIE 5.0 לפחות מ ‘אחד.2 משבצת ותכלול PCIE 4.0 עבור המשבצות בפועל.

לוחות אם חדשים אלה יביאו עימם תמיכה עד 24 PCIE 5.0 נתיבים, 14 יציאות USB הפועלות עד 20 ג’יגה-ביט לשנייה, Wi-Fi 6E ו- Bluetooth 5.2. עדיף, בזכות הגרפיקה המשולבת החדשה, AMD 600 לוחות אם יוכלו לתמוך עד ארבעה HDMI 2.1 או DisplayPort 2 יציאות.

למרות ש- AMD עוברת לעיצוב שקעים חדש, Ryzen 7000 שבבים ישתמשו באותו גודל שקע ויתמוך במלוא.

גרפיקה משולבת ו- APUs

AMD RX 6700 XT יושב על שולחן

על ידי הכללת ה- GPU ב- I/O Die במקום שבבי ה- CPU העיקריים, AMD לא צריך להקריב קרבנות כדי להוסיף גרפיקה משולבת, כך שלכל Ryzen 7000 Chips יהיה RDNA 2 GPU על הסיפון. Ryzen 7000 לא יחליף את APU. .

למרות ש- AMD אמר כי ה- GPUs המשולבים אינם מעוצבים עם המשחקים, מצאנו שה- 7950x מסוגל לחלוטין למשחקים באמצעות ליבות ה- GPU המשולבות רק. פורזה אופק 4, ליגת הרוקט, וכן .

. זה נהדר גם לפתרון בעיות אם משהו משתבש בכרטיס הראשי שלך.

שבבי ה- 3D V-Cache החדשים של AMD מצוידים גם בטכנולוגיית rDNA 2, אם כי לא סביר שמישהו ישתמש בהם ללא GPU מהשורה הראשונה שתתאים-הם מעבדי משחקים דרך ומעבר.

במגזר הנייד, הדברים נעשים קצת יותר מעניינים. AMD בחרה להשתמש ב- RDNA 2 igpus בסדרת Ryzen 7045 המכוונת למשחקים. שוב, זה הגיוני – מכיוון שבבים אלה נועדו בסופו של דבר במחשבים ניידים במשחקים, סביר להניח שהם יכללו כרטיס גרפי נפרד. עם זאת, סדרת APU של Ryzen 7040 בועטת בעניינים על ידי הצגת Graphics RDNA 3 על סיפונה.

AMD נראה בטוח ביכולות של גרפיקה של rDNA 3 ב- APUs החדש שלה, ונכון שהם עשויים להציע כמה מהביצועים הטובים ביותר באותו חלק של השוק. נראה כי ה- IGPUs חזק מאוד, כאשר מהירויות השעון מגיעות קרוב ל -3 ג’יגה הרץ. AMD מבטיחה ביצועים ברמה הבאה בזרימות עבודה יצירתיות, פרודוקטיביות ומשימות הקשורות ל- AI.

המלצות העורכים

 • RTX 4070 של NVIDIA רואה קיצוץ מחירים גדולים בתגובה ל- AMD
 • מעבדי ה- AMD הבא של הגנים עשויים לספק את השדרוג הגדול ביותר מזה שנים
 • מחירי GPU וזמינות (Q3 2023): כמה GPUs כיום?
 • Ryzen 5 5600x3d הקרוב של AMD יכול לרתק לחלוטין את אינטל בבניית התקציב
 • אסוס נלחם להציל פנים לאחר מחלוקת ענקית של AMD