.

0

NVIDIA טוענת שיש לו מקודד AV1 טוב יותר מאשר AMD ואינטל

ל- Libaom-AV1 יש מצב איכות קבוע (CQ) (כמו CRF ב- X264 ו- X265) אשר יבטיח שכל מסגרת תקבל את מספר הקטעים שראוי להשיג רמת איכות מסוימת (תפיסתית), במקום לקידוד כל מסגרת כדי לעמוד יעד קצב סיביות. . .

AV1 הוא קוד פתוח וקודק וידאו ללא תמלוגים שפותח על ידי Alliance for Open Media (Aomedia), קונסורציום בתעשייה ללא מטרות רווח. תלוי במקרה השימוש, AV1 יכול להשיג יעילות דחיסה גבוהה יותר של כ- 30% מ- VP9, ​​וכ- 50% יעילות גבוהה יותר מ- H.264.

. מדריך זה מתמקד כיום ב- Libaom ו- SVT-AV1.

Libaom

Libaom (Libaom-AV1) הוא מקודד ההתייחסות לפורמט AV1. . Libaom מבוסס על LiBVPX ובכך חולק רבים מהמאפיינים שלה מבחינת תכונות, ביצועים ושימוש.

להתקנת FFMPEG עם תמיכה ב- LIBAOM-AV1, התבונן במדריכי ההדרכה והרכיב את FFMPEG עם האפשרות-Enable-libaom.

Libaom מציעה את מצבי בקרת הקצב הבאים שקובעים את האיכות ואת גודל הקובץ המתקבלים:

 • איכות מתמדת
 • איכות מוגבלת
 • קצב סיביות ממוצע של 2 מעברים
 • קצב סיביות ממוצע של 1 מעבר

לקבלת רשימת אפשרויות, הפעל את FFMPEG -H מקודד = LiBAOM -AV1 או בדוק את התיעוד המקוון של FFMPEG. עבור אפשרויות שניתן לעבור באמצעות -Aom -params, בדיקת פלט -עזרה של יישום AOMENC מומלצת, מכיוון שאין כרגע שום התייחסות מקוונת רשמית עבורן.

הערה: משתמשים ב- Libaom מבוגרים מגירסה 2.0.0 יצטרך להוסיף ניסוי -סטריקט (או הכינוי -סטריקט -2).

איכות מתמדת

ל- Libaom-AV1 יש מצב איכות קבוע (CQ) (כמו CRF ב- X264 ו- X265) אשר יבטיח שכל מסגרת תקבל את מספר הקטעים שראוי להשיג רמת איכות מסוימת (תפיסתית), במקום לקידוד כל מסגרת כדי לעמוד יעד קצב סיביות. זה מביא לאיכות כוללת טובה יותר. אם אינך צריך להשיג גודל קובץ יעד קבוע, זו צריכה להיות שיטת הבחירה שלך.

כדי להפעיל מצב זה, פשוט השתמש במתג ה- CRF יחד עם הערך המספרי הרצוי.

.mp4 -c: v libaom -av1 -crf 30 av1_test.MKV

ערך ה- CRF יכול להיות בין 0–63. ערכים נמוכים יותר פירושו איכות טובה יותר וגודל קובץ גדול יותר. 0 פירושו חסר אובדן. ערך CRF של 23 מניב רמת איכות המתאימה ל- CRF 19 עבור X264 (מקור), אשר ייחשבו לאובדן חזותי.

.3, הפעלת מצב CRF דורש גם הגדרת קצב הסיביות ל- 0 עם -b: v 0 . אם זה לא נעשה, מתג ה- CRF מפעיל את מצב האיכות המוגבל עם קצב סיביות ברירת מחדל של 256kbps.

איכות מוגבלת

ל- Libaom-AV1 יש גם מצב איכות מוגבל (CQ) שיבטיח כי תושג איכות קבועה (תפיסתית) תוך שמירה על קצב הסיביות מתחת לגבול עליון מוגדר או בגבול מסוים. שיטה זו שימושית לסרטוני קידוד בתפזורת באופן עקבי בדרך כלל.

קלט FFMPEG -I.MP4 -C: V Libaom -AV1 -CRF 30 -B: V 2000K פלט.MKV

האיכות נקבעת על ידי ה- CRF, ומגבלת קצב הסיביות על ידי ה- -b: v איפה קצב הסיביות צריך להיות לא אפס.

אתה יכול גם לציין קצב סיביות מינימלי ומקסימלי במקום יעד איכותי:

קלט FFMPEG -I.mp4 -c: V libaom -av1 -minrate 500k -b: v 2000k -maxrate 2500k פלט.MP4

הערה: כאשר אתה מתמודד עם MP4, ייתכן שתרצה להוסיף -Movflags +FastStart לפרמטרי הפלט אם השימוש המיועד לקובץ המתקבל הוא זורם.

דו-מעבר

על מנת ליצור קידומים יעילים יותר כאשר יש להגיע לקצב סיביות מסוים, עליך לבחור בקידוד דו-מעבר. קידוד דו-מעבר מועיל גם לקידוד יעילות כאשר משתמשים באיכות קבועה ללא קצב סיביות יעד. עבור דו-מעבר, אתה צריך להריץ את FFMPEG פעמיים, עם כמעט אותן הגדרות, למעט:

 • במעבר 1 ו -2, השתמש באפשרויות ה- 1 ו- -PASS 2, בהתאמה.
 • במעבר 1, פלט למתאר קבצי null ולא לקובץ בפועל. .)
 • במעבר 1, אתה יכול להשאיר את Audio Out על ידי ציון – .
קלט FFMPEG -I...

הערה: על משתמשי Windows להשתמש ב- NUL במקום /dev /null ו- ^ במקום \ .

קצב סיביות ממוצע (ABR)

LIBAOM-AV1 מציע גם מצב פשוט “קצב סיביות ממוצע” או “קצב סיביות יעד”. במצב זה, הוא פשוט ינסה להגיע לקצב הסיביות שצוין בממוצע, ה.ז. 2 mbit/s.

קלט FFMPEG -I.mp4 -c: v libaom -av1 -b: v 2m פלט.MKV

השתמש באפשרות זו רק אם גודל הקובץ וכן זמן קידוד הם גורמים חשובים יותר מאיכות בלבד. אחרת, השתמש באחת משיטות בקרת הקצב האחרות שתוארו לעיל.

-משומש מעבד מגדיר עד כמה הדחיסה יעילה. ברירת המחדל היא 1. ערכים נמוכים יותר פירושו קידוד איטי יותר באיכות טובה יותר, ולהיפך. ערכים תקפים הם בין 0 ל 8 כולל.

-ROW-MT 1 מאפשר ריבוי ריבוי מבוסס שורה שממקסם את השימוש במעבד. כדי לאפשר ביצועי פענוח מהירים, הוסף גם אריחים (i.ה. -אריחים 4×1 או -tiles 2×2 ל -4 אריחים). הפעלת ROW-MT מהירה יותר כאשר ל- CPU יש יותר חוטים ממספר האריחים המקודדים.

-. -ערכים משומשים מעבד בין 7-10 זמינים רק במצב אמת (אם כי בגלל באג ב- FFMPEG, מראש מראש לא ניתן להשתמש בהגדולים מ- 8 באמצעות FFMPEG).

כברירת מחדל, מרווח מסגרת המפתח המרבי של Libaom הוא 9999 מסגרות. זה יכול להוביל לחיפוש איטי, במיוחד עם תוכן שיש בו מעט שינויים בסצנה או נדירים.

ניתן להשתמש באפשרות -G כדי להגדיר את מרווח מסגרת המפתח המרבי. כל דבר של עד 10 שניות נחשב סביר לרוב התוכן, ולכן עבור 30 פריימים בשנייה יש להשתמש ב- G 300, עבור 60 fps תוכן -600 וכו ‘.

. שים לב כי כרגע מתעלמים מ- Keyint_Min אלא אם כן זה זהה ל- -G, כך שלא ניתן להגדיר את מרווח מסגרת המפתח המינימלי.

לפלט פנים -בלבד, השתמש ב -0 0 .

HDR ועומק מעט גבוה

כאשר מקודדים ב- HDR, יש צורך לעבור מידע על צבע; -לו . לדוגמה, YouTube HDR משתמש

-COLORSPACE BT2020NC -COLOR_TRC SMPTE2084 -COLOR_PRIMARIAS BT2020

AV1 כולל תמיכה של 10 סיביות בפרופיל הראשי שלה. .

כדי להשתמש ב -10 סיביות בפרופיל הראשי, השתמש ב- -pix_fmt YUV420P10LE . עבור 10 סיביות עם דגימת משנה של 4: 4: 4 כרומה (דורש את הפרופיל הגבוה), השתמש -pix_fmt Yuv444p10LE . 12 סיביות נתמכות גם הן, אך דורשות את הפרופיל המקצועי. .

קידוד חסר אובדן

השתמש ב- CRF 0 לקידוד ללא הפסד. בגלל באג שנמצא בגרסאות FFMPEG לפני 4.. כדרך לעקיפת הבעיה לפני 4.4 גרסאות שניתן להשתמש בה- Aom -params ללא הפסד = 1 עבור תפוקה ללא הפסד.

SVT-AV1

SVT-AV1 (LIBSVTAV1) הוא מקודד שפותח במקור על ידי אינטל בשיתוף עם נטפליקס. . המקודד תומך במגוון רחב של פיצויים ויעילות מהירות ומאזניים למדי על פני ליבות מעבד רבות.

כדי לאפשר תמיכה, יש לבנות FFMPEG עם-ניתן לטיפול- LiBSVTAV1 . לאפשרויות הזמינות בבנייתך הספציפית של FFMPEG, ראה FFMPEG -HELP KNODER = LIBSVTAV1 . עיין גם בתיעוד FFMPEG, מדריך למשתמש של מקודד במעלה הזרם ורשימת כל הפרמטרים.

אפשרויות רבות מועברות למקודד עם -svtav1 -params . זה הוצג ב- SVT-AV1 0.9.1 ונתמך מאז FFMPEG 5.1.

CRF היא שיטת בקרת קצב ברירת המחדל, אך VBR ו- CBR זמינים גם הם.

Crf

בדומה ל- CRF ב- X264 ו- X265, שיטת בקרת קצב זו מנסה להבטיח שכל מסגרת תקבל את מספר הקטעים שהיא ראויה להשיג רמת איכות מסוימת (תפיסתית).

קלט FFMPEG -I.mp4 -c: v libsvtav1 -crf 35 svtav1_test.MP4

שים לב שאפשרות ה- CRF נתמכת רק בבניית FFMPEG GIT מאז 2022-02-24. בגרסאות לפני כן, ערך ה- CRF מוגדר עם -qp .

. ערכים נמוכים יותר תואמים לאיכות גבוהה יותר וגודל הקובץ הגבוה יותר. קידוד חסר אובדן אינו נתמך כרגע.

קביעות מוגדרות מנגדרות מוגדרות מנגדרות

הסחר בין מהירות קידוד ליעילות הדחיסה מנוהל באמצעות האפשרות -חלה. מאז SVT-AV1 0.9.0, קביעות מוגדרות מראש נתמכות נעות בין 0 ל 13, כאשר מספרים גבוהים יותר מספקים מהירות קידוד גבוהה יותר.

שימו לב כי קביעת מראש 13 מיועדת רק לניפוי באגים ולהפעלת קידוד קמור מהיר. בגרסאות לפני 0.9..

כדוגמה, פקודה זו מקודדת סרטון באמצעות PRESET 8 ו- CRF של 35 תוך העתקת השמע:

קלט FFMPEG -I..MP4

מאז SVT-AV1 0.9.1, המקודד תומך גם בכוונון לאיכות חזותית (חדות). זה מופעל עם -svtav1 -params מנגינה = 0 . ערך ברירת המחדל הוא 1, שמכוון את המקודד עבור PSNR.

נתמך גם מאז 0.9.1 מכוון את המקודד לייצור זרמי ביטים שהם מהירים יותר (פחות אינטנסיביים מעבד) לפענוח, בדומה למנגינת קוד ה- FastDode ב- x264 ו- x265. .0.0, תכונה זו מופעלת באמצעות -svtav1-params מהיר-דוד = 1 .

ב 0.9.1, האפשרות מקבלת מספר שלם מ- 1 עד 3, עם מספרים גבוהים יותר וכתוצאה מכך וידאו קל יותר להדק. ב 0.9.1, כוונון מפענח נתמך רק בקביעות מוגדרות מראש בין 5 ל -10, ורמת כוונון הפענוח משתנה בין קביעות מוגדרות מראש.

מיקום מסגרת מפתח

כברירת מחדל, מרווח מסגרת המפתח של SVT-AV1 הוא 2-3 שניות, וזה די קצר עבור מרבית מקרי השימוש. שקול לשנות את זה עד 5 שניות (ומעלה) עם אפשרות -G (או KeyInt ב- SVTAV1 -PARAMS); -G 120 לתוכן 24 fps, -g 150 עבור 30 fps וכו ‘.

שימו לב כי נכון לגרסה 1..1, SVT-AV1 אינו תומך בהכנסת מסגרות מפתח בשינויי סצינה. במקום זאת, מסגרות מפתח ממוקמות במרווחי סט. .9.1 ולפני כן, הפונקציונליות הייתה קיימת אך נחשבה למצב תת -אופטימלי ונכה כברירת מחדל.

סינתזת תבואה של סרטים

. התבואה מוסרת מהתמונה עם דנינג, המראה שלו מתקרב ומסונתז ואז נוסף על גבי הסרטון בזמן פענוח כמסנן.

תכונת סינתזת התבואה של הסרט מופעלת עם -svtav1-params סרט-גרגר = x, כאשר x הוא מספר שלם בין 1 עד 50. מספרים גבוהים יותר תואמים רמות גבוהות יותר של דנינג לתהליך סינתזת התבואה ובכך כמות גבוהה יותר של תבואה.

. ניתן להקל על זה עם האפשרות הסרט-גרעין-דניז = 0, שהועברה באמצעות SVTAV1-PARAMS . אמנם כברירת מחדל המסגרות המופעלות מועברות כדי להיות מקודדות כתמונות הסופיות (סרט-גרעין-דניז = 1), כיבוי זה יוביל למסגרות המקוריות שישמשו במקום.

Rav1e

Librav1e הוא מקודד ה- XIPH עבור AV1. . עיין באפשרויות FFMPEG DOC ו- CLI במעלה הזרם.

Rav1e טוען שהוא מקודד התוכנה המהיר ביותר AV1, אבל זה באמת תלוי בתפאורה.

AMD AMF AV1

מסגרת המדיה המתקדמת (AMF) מספקת למפתחים גישה מיטבית ל- AMD GPU לעיבוד מולטימדיה. מקודד AMD AMF AV1 הוא מקודד וידיאו מקצועי המספק יכולות קידוד וידאו חזקות ומגוון רחב של אפשרויות התאמה אישית. זה נועד לענות על הצרכים האישיים של משתמשים שונים. משתמשים יכולים להתאים את הגדרות הפרמטרים של המקודד כדי לעמוד בדרישות קידוד שונות, כגון רזולוציה, קצב סיביות, קצב מסגרת, איכות קידוד ועוד. ניתן להתאים אישית הגדרות פרמטרים אלה על סמך צרכי המשתמשים לענות על תרחישי קידוד וידאו שונים ודרישות המכשירים.

נוֹהָג

מקודד הווידיאו מאזן גורמים כמו מהירות, איכות וחביון. AMD שילבה מספר תרחיש משתמש טיפוסי מוגדרים מראש בקודד AMF. משתמשים יכולים להשתמש בקביעות מוגדרות מראש אלה על ידי הגדרת פרמטר “השימוש”. פרמטר השימוש תומך בתרחישי יישומים טיפוסיים, כולל:

 • קידוד: להמיר סרטונים ברזולוציה גבוהה או בעלת סיביות גבוהות לסרטונים ברזולוציה נמוכה או בעלי ביצים נמוכים להעברה או אחסון בסביבות רשת מוגבלות רוחב פס.
 • Lowlatency: לצורך הזרמת וידאו יישומים חיים, נדרשים חביון נמוך יותר ואיכות וידאו גבוהה יותר.

עבור כל שימוש, AMF הוגשה אופטימיזציה של פרמטרים של המקודד מראש ומגבירים מראש את התרחיש המתאים. אופטימיזציות וקביעות מוגדרות מראש של פרמטרים מכסות את רוב הפרמטרים, כולל אך לא רק:

 • קידוד פרופיל ורמה
 • גודל ומבנה GOP
 • מצב בקרת קצב ואסטרטגיה
 • שיטת הערכת תנועה ודיוק
 • קידוד רב-מעבר
 • חוזק חוזק המסנן
 • כימות אדפטיבי ואופטימיזציה של עיוות קצב
 • מגבלות קצב סיביות ורזולוציה

. תרחיש השימוש לקידוד

..MP4

FFMPEG -S 1920X1080 -PIX_FMT YUV420P -I קלט.yuv -c: V AV1_AMF -UNAGE PORTLANCY.MP4

איכות

פרמטר זה משמש לבחירה בין איכות הווידיאו למהירות. לפרמטר זה יש השפעה משמעותית על מהירות הקידוד. יש לו שלושה ערכים תקפים:

 • איכות: מראש מראש זה מותאם להפלט וידאו איכותי, המתאים ליישומים כמו הפקת וידיאו, שידור וזרם חי.
 • מאוזן: מראש זה מראש מאזן את הסחר בין איכות למהירות, מה שהופך אותו למתאים למגוון יישומים הדורשים איזון בין השניים, כמו ועידת וידאו ומשחקים מקוונים.
 • מהירות: מראש מראש זה מתעדף מהירות על פני איכות, מה שהופך אותו מתאים ליישומים הדורשים קידוד וידאו בזמן אמת עם חביון נמוך, כגון משחק מקוון ויישומי שולחן עבודה מרוחקים.

קלט FFMPEG -I.MP4 -C: V AV1_AMF -פלט מאוזן באיכות.קלט MP4 FFMPEG -I.MP4 -C: V AV1_AMF -פלט איכות איכות.קלט MP4 FFMPEG -I..

Enforce_hrd

מפענח ההתייחסות ההיפותטי (HRD) מסייע במניעת הצפת חיץ וזרימת תת, מה שעלול לגרום לבעיות כמו גמגום או הקפאה בהפעלת הווידיאו. HRD עשוי להקריב רמה מסוימת של איכות תמונה. פרמטר “Enforce_hrd” אינו תמיד הכרחי או מתאים לכל סוגי התרחיש. יש להשתמש בו באופן סלקטיבי ובשיקול מדוקדק של המאפיינים הספציפיים של תוכן הווידיאו המקודד.

קלט FFMPEG -I..MP4

VBAQ

VBAQ היא טכניקה המשמשת לשיפור האיכות הוויזואלית של הסרטון המקודד. . זה יעיל במיוחד לקידוד וידיאו עם תוכן חזותי מורכב, כמו תנועה גבוהה או סצינות מפורטות גבוהות. .MP4 -C: V AV1_AMF -VBAQ פלט אמיתי.MP4

ליישר

מפרט הזרם AV1 אינו מכיל את מידע החיתוך עבור מפענחים כדי להציג את הרזולוציה המדויקת של הפיקסלים. . מקודד AMF AV1 מציג את הפרמטר “יישור” כדי לטפל בדרישת יישור החומרה כך שניתן יהיה לפענח את הזרם המקודד ולהציג כראוי. ערכים להגדרת “יישור”:

 • 64×16: סרטוני קלט שהרזולוציה שלהם מיושרת ל- 64×16 יקודדו; סרטוני קלט שהרזולוציה שלהם לא מיושרת ל- 64×16 לא יקודדו; כל שאר סרטוני הרזולוציה לא יתמכו.
 • 1080p: סרטוני קלט שהרזולוציה שלהם מיושרת ל- 64×16, כמו גם וידאו 1920×1080, יקודדו; כל שאר סרטוני הרזולוציה לא יתמכו. שימו לב כי לרזולוציה של 1920×1080, לסרטון הפלט יהיה רזולוציה של 1920×1082. שני קווים נוספים מרופדים בתחתית המסגרת, מלאים בפיקסלים שחורים.
 • . . היוצא מן הכלל הוא לרזולוציה של 1080p, אשר יהיה מרופד ל- 1082p, כמו במקרה של ערך “1080p”.

קלט FFMPEG -I.MP4 -C: V AV1_AMF -ALIGN 1080P פלט.MP4

מיקום מסגרת מפתח

כברירת מחדל, מרווח מסגרת המפתח של AMF AV1 הוא 250 פריימים, שהוא ערך מאוזן עבור מרבית מקרי השימוש. ניתן להשתמש באפשרות “-G” כדי להגדיר את מרווח מסגרת המפתח. לדוגמה, ביישומי טלוויזיה משודרים, בדרך כלל רצוי שיהיה לו זמן מיתוג של ערוץ נוח לחוויית משתמש טובה. מסגרת מפתח של שתי שניות משמשת באופן נרחב כתפאורה נפוצה למטרה זו. לכן, עבור תוכן עם קצב מסגרת של 30 פריימים בשנייה, ניתן להשתמש בפקודה “-G 60”.

קלט FFMPEG -I.MP4 -C: V AV1_AMF -G 60 פלט.MP4

משאבים נוספים

 • תיעוד פרמטרים של SVT-AV1
 • מדריך FFMPEG של SVT-AV1
 • מדריך המשתמשים של SVT-AV1
 • גשש גיליון SVT-AV1
 • גשש גיליון Libaom
 • גשש גיליון RAV1E

NVIDIA טוענת שיש לו מקודד AV1 טוב יותר מאשר AMD ואינטל

Nvidia אומר שמקודד AV1 שלהם טוב יותר מזה של AMD ו- Intel

אתמול הגרסה היציבה של Studio 29 של אובס.1 שוחרר. בדיוק כמו הבטא, גרסה זו תומכת בקידוד AV1 לסטרימינג ב- YouTube. NVIDIA ניצלה הזדמנות זו כדי לדון בעדיפותה בקידוד AV1 בהשוואה למתחרים.

ה- AV1 הוא קודקוד קוד פתוח מברית למדיה פתוחה. בעוד למעלה משנתיים, קודקוד הווידיאו הזה התגלה כאלטרנטיבה אמיתית ל- H264 ו- H265/HEVC שאינם קוד פתוח. הפורמט ללא תמלוגים יהיה גורם גדול בהפיכת AV1 לעתיד הזרמת הווידיאו, וכל מותגי ה- GPU הגדולים נמצאים כעת על הסיפון ומפתחים באופן פעיל GPUs עם תמיכה בפורמט וידאו זה.

כידוע, קידוד AV1 נתמך כעת על ידי כל ארכיטקטורות ה- GPU המודרניות: GeForce RTX 40 (ADA), Radeon RX 7000 (RDNA3) ו- ARC Alchemist (XE-HPG). עם זאת, היישומים משתנים ויכולות קידוד עשויים להראות הבדלים בולטים.

NVENC, נועד לתמוך בקפדנות של יוצרי תוכן מקצועיים, NVENC שומר על איכות הווידיאו ברמת דיוק גבוהה יותר מאשר מקודדים תחרותיים. משתמשי GeForce RTX יכולים להזרים תמונות באיכות גבוהה יותר באותה קצב סיביות כמו מוצרים תחרותיים או לקודדים בקצב סיביות נמוך יותר תוך שמירה על איכות תמונה דומה.

– nvidia

NVIDIA פרסמה סטילס מהשוואה בין וידאו הכוללת AMD RX 7900 XTX, ARC A770 ו- RTX 4080 GPUs שלה ב- AV1 4K ו- 12 MBPS השוואה בין קידוד.

השוואה בין קידוד AV1 4K, מקור: NVIDIA

Nvidia rtx 40 gpus מסתמכים על המקודד השמיני של Gen NVENC, המאפשר עד 8K60 (FPS) המקודד על ידי פיצול המסגרות לנתיבים אופקיים בכמה GPUs. ב- 4K זה יכול לספק איכות וידאו דומה ב -10 מגהביט לשנייה בהשוואה ל- H.264 זרם במהירות של 20 מגהביט לשנייה, אך סך הכל NVIDIA טוען כי קידוד AV1 מספק כ- 40% יעילות קידוד טובה יותר.

הסטודיו OBS 29.. הפרויקט ממומן על ידי NVIDIA וגם AMD.

מהו Codec AV1, אילו כרטיסי גרפיקה תומכים בו ומדוע זה משנה

תעשיית הטכנולוגיה התקיימה בפטפטות על קידוד AV1 לאחרונה. ישנן טענות נועזות לגבי האופן בו היא תמהפכה מהפכה בווידיאו סטרימינג, הזרמת משחקים ואינטרנט בכלל – אבל מה זה AV1 ומדוע זה כל כך חשוב?

. הוא מציע יתרונות משמעותיים על פני ה- AVC (ח.264) ו- HEVC (ח.265) קודקים נפוצים יותר כיום. בתור התחלה, AV1 הוא ללא תמלוגים וקוד פתוח, בניגוד לאפשרויות האחרות הללו, כפי שהוא נובע מהברית למדיה פתוחה (Aomedia) שהוקמה בשנת 2015 למטרה מפורשת של יצירת אלטרנטיבה פתוחה. לאומדיה יש שבעה חברים מייסדים – אמזון, סיסקו, אינטל, מיקרוסופט, מוזילה ונטפליקס – אליהם הצטרפו עשרות חברים אחרים כמו גוגל ואפל בדרך.

מוצרי Aomedia Partners AV1

אבל זה צריך להיות יותר מסתם קוד חופשי ופתוח כדי להצליח, עם זאת. זה רחוק מהמאמץ הראשון בחלל ובנוי למעשה על כתפי קודמו הקוד הפתוח, VP9 ואחרים קודם לכן. VP9 צבר אימוץ סביר הכולל תמיכה בקידוד חומרה בפלטפורמות רבות, אך בסופו של דבר נחשב כמיעיל פחות מאשר H.. AV1 מחסן הרבה יותר טוב.

אז איך AV1 עובד?

AV1 משתמש ב”טרנספורמציות תדרים מבוססות חסימות “לקידוד כמו פורמטים רבים אחרים. למעשה, שיטות אלה מחלקות מסגרת ל”בלוקים “קטנים של קבוצות פיקסל, ואז מבצעות כמה מתמטיקה קשורה לשינוי פורייה כדי לאחסן את הנתונים באופן שניתן לשחזר באופן מקובל, ללא ערימות של נתונים הדרושים לתיאור כל פיסל של כל פיקסל. .

במקרה של AV1, הוא משתמש במה שמכונה חסימות-על של 128×128 או 64×64 פיקסלים שניתן לחלק עוד יותר לבלוקים קטנים יותר כמו 4×4 פיקסלים. בשילוב עם דרכים חדשות של חלוקת חסימות, כמו צורות T, תהליך הקידוד יכול לייצג טוב יותר את שולי האובייקטים עם פחות חפצים חסומים. כל זה מביא לזרם וידיאו הדורש פחות קצב סיביות (ולכן רוחב פס) עבור יעד איכותי של תמונה, או תמונה טובה יותר למראה באותה קצב סיביות בהשוואה לקודקים אחרים.

תכונות איכות תמונה של AV1 HDR UHD

רווחי היעילות פירושו AV1 מסוגל לתמוך בתכונות נוספות. AV1 הופך את Streaming HDR 4K וידאו עם סמלים צבעוניים רחבים הרבה יותר אפשרי. אף על פי שעדיין אין הרבה ביקוש לזה, הקודק אפילו מתאים לתוכן 8K כאשר הגיע הזמן. זה יכול לשמש גם לווידיאו של 360 מעלות עם דרישות נתונים גבוהות באותה מידה.

החלפת תוכן וידאו ל- AV1 לא הייתה משימה קלה, למרות אופיו החופשי והפתוח. ניתן להשיג קידוד ופענוח AV1 על ידי אילץ זה על מעבד באמצעות תוכנה, אך הוא אינטנסיבי יותר חישובי אפילו.265 HEVC. זה מוציא אותה מהישג ידם לחומרה נמוכה יותר לטיפול, שלא לדבר על ההשפעה על חיי הסוללה למכשירים ניידים.

אולם לאחרונה, מספר פלטפורמות החלו לשלב קידוד ופענוח חומרה עבור AV1. מעגלים מיוחדים אלה יעילים יותר באופן משמעותי מכפי שתוכנה יכולה להיפטר. כמו רוב Codecs, פענוח חומרה יושם באופן נרחב יותר. התמיכה ההולכת וגוברת בפענוח מאפשרת לפלטפורמות גדולות כמו YouTube למנף את Codec AV1 כדי להפחית את דרישות רוחב הפס. אנו מניחים שהדבר ירחב לפלטפורמות ממוקדות של Livestreaming כמו Twitch גם ברגע שקודדים ייעודיים הם בידי יוצרי תוכן נוספים.

פענח AV1 כבר כאן אבל קידוד הוא הטריק החדש

. Qualcomm נעדר בעיקר מרשימה זו אך ציין כי Codec יתמכו בשבבי Snapdragon שלה החל משנת 2023. התמיכה בפענוח היא נהדרת עבור צרכני תוכן, אך ללא חומרה המקודדת תמיכה, תוכן AV1 הוא הרבה יותר נצמד יותר.

השוואה בין אינטל AV1 ל- H264

. אינטל הייתה הראשונה שיצאה באמת בחלל הצרכני המתלהב עם חומרת AV1 קידדה תמיכה באלכימאי הקשת שלה כרטיסי גרפיקה של סדרה. אמנם קשה היה למקור את המדינות עד לא מזמן, אך ההכללה קיבלה שבחים משמעותיים. בעקבות הסוויטה, ה- RTX 40-סדרה של NVIDIA, ADA LOVELACE GPUS, מביאה גם את שריר קידוד AV1, אותו אנו מצפים לבדוק בקרוב מאוד בקרוב. .

העתיד נראה בהיר עבור ה- AV1 Codec. בנוסף לגידול בתמיכה בחומרה עבור Codec לטובת זרמי וידיאו, ה- Codec משתמש בטכניקת קידוד שכבות הנקראת קידוד וידאו מדרג (SVC), מה שהופך אותה למתאימה במיוחד לוועידת וידיאו. סוגיה נפוצה, במיוחד בשיחות ועידה מאוכלסות יותר, היא שאיכות החיבור שונה ממשתמש למשנה.

SVC באופן יעיל מאפשר לחלץ קידומי קצב סיביות נמוכים יותר ממקור הקצב הגבוה תוך הפחתת יתירות של שידור זרמים מקבילים באיכות משתנה. . זה לא הקודק היחיד שמשתמש בטכניקה זו, אבל זה שיקול חשוב מאוד, עם זאת.

AV1 מחזיק בהבטחה רבה, כפי שעושים כל כך הרבה התקדמות טכנולוגית. החלק הטוב ביותר הוא שרוב הצרכנים אינם צריכים לעשות שום דבר מיוחד כדי לנצל אותו. על יוצרי תוכן ופלטפורמות משלוחים כדי למנף את הטכנולוגיה, ובקרוב כל מי שיש לו מכשיר מודרני למדי יוכל לקצור את היתרונות של שיפור איכות התמונה והשימוש בנתונים נמוך יותר.