שקע AMD AM5: כל מה שאתה צריך לדעת | Beebom, AMD Ryzen 7000 תאריך שחרור, מפרט וכל מה שאנחנו יודעים | מדריך טום S

0

AMD Ryzen 7000 תאריך שחרור, מפרט וכל מה שאנחנו יודעים

ב- AMD אומרים כי המעבדים החדשים יעלו על מעבדי ה- Gen של Gen ב -35 אחוזים כאשר הם מוגדרים ל- TDP של 170 וואט, 37 אחוזים כאשר הם מוגדרים ל- 105 TDP, ו- 74 אחוזים כאשר הם מוגדרים ל- TDP 65W. אלה טענות נועזות, שנצטרך לאמת באופן עצמאי.

שקע AMD AM5: כל מה שאתה צריך לדעת

שקע AMD AM5 - לוחות אם, מחיר, תאריך שחרור ועוד

עם ההשקה האחרונה של מערך המעבדים החדש של AMD, נראה כאילו Socket AM4 הגיע סוף סוף לסוף הקו. זה שימש היטב את AMD, מכיוון שהשקע המוביל שלהם הוא שהקים את הבסיס לכל דבר, החל מהמעבדים הראשונים של Ryzen (עוד בשנת 2017) ועד המעבד האחרון של Ryzen 7 5800x3d שהושק לפני מספר חודשים. במקרים רבים, כל מה שאתה צריך היה עדכון BIOS כדי להפוך אפילו את לוחות האם של AM4 המסוגלים להריץ את המעבדים האחרונים. AM5.

שקע AMD AM5: לוח האם, תאריך השחרור, מחיר ועוד (2022)

שינוי זה בסוג השקע מ- AM4 ל- AM5 גרם לבלבול כלשהו בקרב חובבי המחשבים. מה העבר לשקע AM5 כרוך מבחינת הביצועים ושדרוגי התכונות? אנו נענה על כך במאמר זה. ריכזנו את כל המידע הרלוונטי שאפשר להזדקק לו בשקע AMD AMD החדש. אנו מפרקים את ההיבטים החדשים השונים הן של מעבדי AM5 החדש והן של מעבדי ZEN 4 כדי להראות לכם את ההבדלים העיקריים שיש להם על עמיתיהם האחרונים. עם זאת, דבר אחד שכדאי לזכור הוא שכל המידע הזה מבוסס על פרטים המשותפים על ידי AMD, ואין לנו שום ניסיון עם לוחות אם של AM5 ו- Zen 4 עדיין.

מהו שקע AMD AM5?

AMD הודיעה לראשונה על יציאתו של שקע AM5 החדש כל הדרך בחזרה בינואר 2022, אך באותה נקודת זמן, החברה לא גילתה שום פרטים על מערך התכונות שלה. אבל ככל שחלף הזמן, יותר ויותר מידע על השקע שוחרר, ועכשיו אנו יכולים, בביטחון סביר, נניח ש- AM5 Socket מביא הרבה לשולחן.

. העיצוב המחודש משנה גם כמעט כל היבט של השקע, מסידורי ה- PIN (PGA ל- LGA) וכלה בהכללת גרפיקה משולבת.

יתר על כן, AMD אפילו שינה את העיצוב של מפיץ החום המשולב שהיה תקן מזה עשרות שנים. אז מה כל השינויים החדשים עם שקע AM5, והאם הם מגיעים בכל קורבנות? נחקור את זה בחלק הבא שלנו.

?

Socket AM4 זמין כבר חמש שנים ומשמש בשלוש משפחות של שבבים. . .0 עד 4.0.

קיפאון זה יצר תרחיש מוזר בו מעבדי AMD רואים בליטה רגילה בביצועים מדי שנה, אך חסרים את הסטנדרטים החדישים ביותר. לדוגמה, מעבדי Zen 3 המבריקים אינם תומכים בזיכרון DDR5 או PCIE 5.0, תקן הנתמך על ידי מעבדי יריביהם – אינטל. אבל AMD התעוררה סוף סוף מתרדמת טכנולוגית זו וקראה לסיום שקע AM4, והתחילה בעידן הרנסנס עבור מעבדי המחשבים שלהם.

הוספת תמיכה ב- DDR5

השינוי המשמעותי ביותר בשקע AMD של AMD הוא שזה סוף סוף תומך ב- DDR5 RAM. עם זאת, בניגוד לאגם האלדר של אינטל, שם בחירת הזיכרון הייתה אופציונלית (DDR4 נתמכה), השקע מעבדי AM5 יתמכו רק ב- DDR5 (לעת עתה, לפחות). משמעות הדבר היא שאם יש לך ערכת זיכרון RAM ישנה של DDR4, לא תוכל להשתמש בה עם השקע החדש שלך AM5 לוחות אם.

AM5-DDR5-ZEN 4

וכאן אנו רואים את ההבדל הראשון מ- AM4, שאפילו באיטרציה האחרונה שלו עם מועצת הסדרה 500 לא תמכה ב- DDR5 זיכרון. מדוע השקע החדש של AM5 לא תומך ב- DDR4? כעת אנו יודעים ש- DDR5 דורש שינוי בפריסת ה- PIN מכיוון לסוג הזיכרון החדש יש בקר מתח מובנה. כך ששינוי זה יכול להיות הכרח שכן עיצוב לוחות מרובים לסוגי זיכרון שונים יכול להיות מסורבל.

צורך ב- PCIE 5.0 (או לא)

השינוי המשמעותי הנוסף שמגיע עם שקע AM5 הוא תמיכה ב- PCI Express 5.0. .0 עד 4.0 עם לוחות ערכת השבבים של 400 סדרות, אך הוא מעולם לא קיבל שדרוג Gen 5. על כל הערך שלה, אנחנו לא באמת יודעים מה יהיה אפקט הביצועים שלו, לפחות בעתיד הקרוב. גם כיום, עם החזקים ביותר של GPUs, אנו כמעט ולא רואים שום תועלת ביצועים עוברת מ- PCIE Gen 3 ל- PCIE Gen 4.

אז למי שתוהה כיצד ייראה השדרוג לעבור מ- PCIE Gen 4 ל- Gen 5? לא הרבה, היינו מתווכחים. אלא אם כן אינך מעתיק מאות ג’יגה -בייט של נתונים על ה- PCIE שלך Gen 5 SSD, זה לא משהו שצריך לצפות בו, מכיוון שההשפעה העולמית האמיתית שלה לא תורגש לשנים הבאות.

באשר מדוע AMD גלגל שדרוג DDR5 עם שקע AM5 ולא AM4, פשוט אין לנו תשובה. אבל מסתכל על העובדה ש- PCIE 5.0 דורש סובלנות הדוקה יותר ולולאות מעגלים קצרים יותר, אנו יכולים להניח ש- AMD פשוט לא היה מוכן להתחייב באופן מלא לתכנון מחדש מוחלט של פלטפורמת AM4. זה אומר שעד עת הפעם, כמעט כל לוחות האם של AM4 יתמכו רק בזיכרון DDR4, ולוח האם AM5 יתמוך רק ב- DDR5.

פלטפורמת LGA 1718 חדשה

להמשיך מהזיכרון החדש ו- PCI 5.0 דרישות, AMD ניצלה גם הזדמנות זו להתקדם לעבר תקן שקע חדש. עם שקע AM5, AMD סוף סוף מוטלת את ממשק ה- PGA (מערך רשת סיכה) של Socket AM4 עבור קונבנציונאלי יותר מערך אדמה גרד (LGA) ממשק. זהו שינוי משמעותי עבור AMD, כמו בעשור האחרון, הוא דבק בממשק ה- PGA.

אינטל, לעומת זאת, עשתה את המתג הזה למעבדים שלה בחזרה בעידן LGA775, כאשר עדיין השתמשנו במעבדי Pentium 4, ומעולם לא הסתכלו לאחור.

LGA1178-AM5-Motheroboard

מדוע AMD עבר לסוג שקע חדש? מומחים רבים בתעשייה טענו כי מעבר זה לעבר LGA היה בעיקר תוצר של משוב לקוחות. הרבה יותר קל לשבור סיכות מגע מהמעבד, מאשר לפרק סיכות מלוח האם. יתר על כן, לוחות אם שבורים נוטים להיות זולים בהרבה להחליף מאשר מעבד שבור, ואולי זה בגלל הסיבה הזו ש- AMD התקדם לעבר תקן LGA.

עכשיו, בתחום הביצועים, מעבר לשקע מסוג LGA לא בהכרח מוביל לרווחים על הסף, אבל זה יכול להוביל ליתרונות אחרים כאשר תצורת הסיכות משתנה. ולהפתיעה של אף אחד AMD עשתה בדיוק את זה. שקע AM5 החדש מגיע עם 1718 סיכות LGA, הרבה יותר מ 1331 סיכות שהיו להם על שקעי AM4 שלהם.

תצורה זו מניחה שקע AM5 על א ספירה דומה ל- LGA1700 של אינטל. זו לא הפתעה, מכיוון שלמעבדי המועסקים יש ערכות תכונות דומות. לשניהם למעשה 28 נתיבי קישוריות סה”כ, אם כי הם מחולקים מעט בצורה שונה. AMD משתמשת בקישור PCIE בן ארבעה נתיבים לערכת השבבים ומספקת נתיבים נוספים של 24 PCI אקספרס לגרפיקה ואחסון, ואילו אינטל משתמשת בשמונה DMI 4.0 נתיבים לקישור לערכת השבבים ואז מציע 20 נתיבי PCIE לאחסון וגרפיקה.

הגידול במספר הסיכות ב- AM5 בהשוואה ל- AM4 פירושו גם כי AMD הצליחה להגדיל את יכולת השיא שלה ל -230 וואט, מה שמאפשר למעבדי Ryzen 7000 האחרונים לקבל TDP מקסימלי של 170 וואט (כוח עיצוב תרמי). משלוח כוח מוגבר זה, לפי מומחים רבים, יאפשר ל- AMD לפתח מעבדים חזקים יותר הדורשים סוואט גדול יותר. לכן, גם אם החברה מחליטה לבצע מעבדים חזקים יותר בעתיד, שקע AM5 יכול להתמודד עם הדרישות שלו, מה שהופך אותו לסוג של הוכחה עתידית.

החזרת גרפיקה משולבת

AMD ניהלה קשר עם גרפיקה משולבת בעידן Ryzen. מעבדי ה- Ryzen מהדור הראשון היו מעבד בלבד, אך אז AMD יצרו את 2400 גרם ו- 2200 גרם שהפכו את מחצית מליבות ה- CPU לטובת ה- גרפיקה משולבת של Vega. מאז AMD הלכה לשלוט בדור מבחינת גרפיקה משולבת, כאשר גרפיקה של וגה פופולרית במיוחד בקטע המחשבים הניידים.

עם זאת, רוב שבבי שולחן העבודה העליונים מ- AMD מעולם לא כללו גרפיקה משולבת והסתמכו לחלוטין על כרטיסי גרפיקה ליציאות תצוגה. פירוש הדבר שלא יכולת להשתמש במעבד ללא כרטיס גרפי, וזה לא היה המקרה עם אינטל, מכיוון שכמעט לכל המעבדים שלהם היו סוג כלשהו של גרפיקה משולבת, לא משנה כמה הם היו בעלי כוח. יתרון פוטנציאלי אחד בגישה של אינטל היה שאתה תמיד יכול להסתדר עם גרפיקה משולבת ולהוסיף כרטיס גרפי בהמשך.

Vega-Graphics-AMD

עם Zen 4 Ryzen 7000-Series, נראה כי AMD עוברת את אותו דרך כמו אינטל ותכלול גרפיקה של rDNA 2 בכל המעבדים שלהם. יתכנו דגמים שמשבילים את ה- GPU לאורך הקו, אך לעת עתה, גרפיקה משולבת היא סטנדרטית בין מעבדים הנתמכים עם AM5. אלה חדשות טובות מכיוון שהגרפיקה של RDNA 2 של AMD מסוגלת למדי, ואחד התצוגה המובילה של זה הוא קונסולת כף היד של סיפון הקיטור, המשתמשת ב- RDNA 8 ליבות .

עדיין מוקדם לומר, אך בהתבסס על מפרט פוטנציאלי, גרפיקה של Ryzen 7000 יכולה להיות בשווה עם Radeon RX 6400 הייעודי, לא פיתרון כוח, אלא מסוגל לטפל במודרני משחקי 1080p.

Ryzen 7000 תכונות ושיפורי ביצועים

עדיף מ גישה היברידית קטנה של אינטל של אינטל. אבל זה לא אומר שזן 4 לא מביא שינויים גדולים בטבלה.

Intel-Performance-Hybrid

כמעבדי 5nm x86 הראשונים שהגיעו לשוק, ל- AMD שוב יש יתרון על פני אינטל בכל הנוגע לתהליך הייצור, מכיוון שאינטל עדיין תקועה בתהליך האינטל 7 שלהם (10nm). שיפור אדריכלי זה הוביל לכמה רווחי ביצועים מרשימים שנחשפו באירוע ההשקה של זן 4. מנכ”ל AMD, ליסה סו 5.7 ג’יגה הרץ, שהוא 0.8 ג’יגה הרץ גבוה יותר מאשר ספינת הדגל הקודמת שלהם Ryzen 9 5950X.

אבל זה לא רק מהירויות שעון מהירות יותר. השיפורים של IPC (הוראות לכל מחזור) היו בלב סיפור הזן של AMD, ומעבדי ה- ZEN 4 החדשים אינם שונים. AMD טענה כי למעבד החדש יהיה לפחות ביצועים טובים יותר של 13% IPC מזן 3, שהיה כבר שדרוג ענק לעומת זן 2 (19%). .

AMD לא סיפקה פרטים על היכן השיפור מגיע עם Zen 4, אך בדרך כלל רווחי IPC יכולים להגיע ממגוון מקורות, כולל מטמון גדול יותר, מטמון חביון נמוך יותר, מאגרים עמוקים יותר, נתיבי ביצוע רחבים יותר ועדכונים אדריכליים אחרים.

Zen4-Architecture-AM5

יחד, דחיפה של 16% למהירות השעון (Gen Over Gen) ועלייה של 13% ב- IPC פירושה שהמעבדים החדשים ביותר של AMD יכלו לראות יותר מ שיפור של 29% בביצועים בודדים בודדים. . בעיקר.

שיפורי חומרה: AVX-512 ו- I/O חדשים I/O Die

מעבדי Ryzen 7000 מגיעים גם עם הוראות מורחבות להאצת AI דרך . כעת, איננו רוצים לקבל טכניים לגבי מה ש- AVX-512 כרוך, אך למעשה מדובר במערך הוראות שמאיץ משימות מסוימות הכרוכות בדחיסה, עיבוד תמונה וחישוב קריפטוגרפי; מציע כפול מהעוצמה החישובית בתרחישים מסוימים.

AMD תיאר כי זה יישום AVX-512 יביא ביצוע “שופך כפול” עם 256 הוראות רחבות. . זה עלול לגרום תפוקה נמוכה יותר לשעון מהשיטה של ​​אינטל, אך כמובן שהשעונים הגבוהים יותר יקזזו לפחות חלק מהעונש. נצטרך לחכות כדי ללמוד יותר מה יישום חדש זה מביא לשולחן, אך פרסומי מדיה רבים כמו Eurogamer הראו כי מערכות הוראות AVX-512 יכולות להשפיע אדירה בכל מה שקשור לחיקוי משחק.

AM5-5NM-ZEN 4

שבבי ה- Zen 4 החדשים משתמשים גם בחדש תהליך 6nm מתים בגלל הקלט/פלט שלהם. אומרים כי ה- I/P Die החדש של 6NM הוא ארכיטקטורה בעלת עוצמה נמוכה המבוססת על תכונות שנמשכו מהצ’יפס Ryzen 6000 של AMD, כך שהיא שיפרה את תכונות הניהול של כוח נמוך ופלטת פלטה מורחבת של מדינות בעלות כוח נמוך. AMD אומר כי השבב הזה צורך כעת בסביבות 20 וואט, וזה פחות ממה שהיה עם Ryzen 5000, ויספק את רוב החיסכון בכוח שאנו רואים ב- Ryzen 7000. ה- I/O החדש Die, לראשונה, מאפשר גם קידוד/פענוח לקידוד/פענוח חומרה, עבודת גרפיקה קלילה ותמיכה רב-תערוכית.

באופן מפתיע, נראה כי ה- I/O החדש Die הוא בערך באותו גודל כמו ה- I/O של ה- 12nm הקודם של ה- I/O. עם זאת, בהתחשב בכך שה- 6nm die הוא צפוף בהרבה מאשר 12nm מתים מ- GlobalFoundries, כלומר יש לה הרבה יותר טרנזיסטורים. זה בטוח להניח שה- GPU המשולב צרך חלק משמעותי מתקציב הטרנזיסטור (יתכן שנבע בחלקו מהמטמון המשולב). הגדול 6nm I/O Die יוסיף בהכרח לעלות השבבים, מכיוון שזה יהיה יקר בהרבה מה- I/O הבוגר של 12nm I/O Die ש- AMD השתמשו ב- Ryzen 5000 Chips.

תאריך שחרור של AM5: הם עדיין לוחות אם AM5?

. הראשונים שהושקו יהיו ה- X670 ו- X670E Chipsets, שיהיו זמינים בהשקה ב- 27 בספטמבר, ואילו ה- B650E החדש שהוכרז וה- B650 יגיעו באוקטובר.

AM5-MothetBoards-Zen 4

בעוד שבשבטות השבבים יש שמות שונים, AMD טענה כי כולם ישתמשו בשבב יחיד, שיהיה בו מגוון אפשרויות קישוריות עם מקסימום של 24 PCIE 5.0 נתיבים ו -14 יציאות USB מהירות. זה, טען AMD, נותן להם את הגמישות להציע אפשרויות קישוריות של היצרנים, והכל תוך התמקדות בייצור שבב יחיד כדי לייעל את הייצור והתשואות.

ערכת השבבים “קיצונית” X670E תתמוך ב- PCIE 5.0 לשני משבצות גרפיקה ואחד מ.2 חריץ NVME SSD. ערכת שבבים זו מיועדת עוד יותר עבור לוחות אם שמטרתם לקבל את השעון הקיצוני והקישוריות הקיצונית, ומגלגלת שכבה חדשה מעל לראש הקו של AMD X570 לוחות האם.

ערכת השבבים X670 תפעיל את לוחות האם הסטנדרטיים המתקדמים ויגיעו בתצורות רבות ושונות עם תמיכה משתנה של PCIE בגרירה. לדוגמה, ה- M.לחריץ 2 בלוחות X670 יהיה PCI 5.0 תמיכה, אך לא לכל משבצות ה- 16X יהיו PCIE 5.0 תמיכה. זה מציע תת-עלות נמוכה יותר של PCIE 4.0 x670 לוחות אם, המאפשרים לחובבי.0.

לבסוף, ערכת השבבים B650 תורכב משבב יחיד בלוח האם. AMD לא ציין את מהירות ה- CPU לחיבור ערכת השבבים, אך היינו מניחים שזה .0 מהירויות כדי להגדיל את רוחב הפס בין ה- CPU לערכת השבבים. זהו תחום אחד בו השימוש של אינטל בחיבור DMI בן שמונה נתיבים נראה מעולה, אם כי AMD תקבל את אותו רוחב פס כולל באמצעות PCIE 5 עם ארבעה נתיבים.0 קישור.

AM5 לוחות אם: מחיר

AMD Ryzen 7000 מעבדי שולחן עבודה, יחד עם לוחות האם החדשים של X670 ו- X670E AM5, השקה ב- 27 בספטמבר. AMD חשפה תחילה חמישה מקרובי הדגל הקרובים X670E, עם הצעות של MSI, ASROCK, ASUS, Gigabyte ו- Biostar. לימים היו לחברה נציגים מכל יצרני לוח האם הגדולים מציגים את מערך המלאים שלהם במהלך האירוע. בעוד שספקים מרובים אכן הראו את העיצובים החדשים שלהם, לא קיבלנו פרטים על מה שיהיה מבנה תמחור לוח האם AM5.

ASUS-AM5-Motherothards

נכון לעכשיו, ל- ASUS יש דף ייעודי לקו של לוחות האם של X670E הקרובים, אם כי אינך יכול להזמין אף אחד מהם בזמן הכתיבה. הספק לא רשם את המחירים של לוחות אם AM5 אלה. עם זאת, חסד מציל אחד היה כי AMD אכן חשפה את מחיר ההתחלה של לוחות האם שלהם ב- B650 ו- B650E שלהם, שיתחילו ב 125 דולר. אלה יהיו זמינים החל מה -10 באוקטובר 2022.

שקע AM5: מה העתיד מחזיק?

בשלב זה, AMD לא מספקת לנו תוכניות קונקרטיות כלשהן למה שהעתיד מחזיק עבור Socket AM5, אלא כשמסתכלים על כל המהדורות הקודמות של AMD, אנו יכולים לבצע כמה ספקולציות.

ראשית, AMD לא אמרה דבר על שילוב ה- V-Cache הקנייני שלהם במעבדים החדשים ביותר שלהם. זה די מוזר מכיוון שמטמון ה- V התלת-ממדי שלהם הוחלף כדבר הגדול הבא במעבדי הצרכנים (עם שחרורו של Ryzen 7 58000X3D) רק לפני מספר חודשים. לכן, בביטחון סביר, אנו יכולים לומר שלפחות מעבד V-Cache כזה מאפשר Ryzen 7000-Series ישוחרר בעתיד הקרוב.

עם זאת, בכנס Computex שלהם לפני מספר חודשים, AMD סיפקה לנו מפת דרכים למה שהם רוצים לעשות עם ארכיטקטורת ה- CPU שלהם בכלל. החברה חשפה כי הם לא רק מתכננים להמשיך עם ארכיטקטורת הזן 4 שלהם בעתיד הקרוב עם פלטפורמת “Zen 4C”. אבל, הם גם נתנו לנו ציר זמן מחוספס של כאשר אנו יכולים לצפות לשחרור של Zen 5 ו- Zen 5C. מעבדי “C” מצויינים להיות פתרונות מיטביים בענן, ומתמקדים יותר בצפיפות הליבה והחישוב.

מפת דרכים נוספת מציגה את התוכניות של AMD לשוק המעבדים הניידים. לאחרונה השיקה את המעבדים ‘רמברנדט’ של Ryzen 6000-Series ‘Rembrandt’ הכוללים ארכיטקטורת Zen 3+ בשילוב עם גרפיקה של rDNA 2, המופקת על צומת 6 ננומטר. ה- ‘+’ ב- Zen 3+ מתייחס לממשק הזיכרון המעודכן, התומך כעת ב- DDR5 ו- LPDDR5 לרוחב פס גבוה יותר.

הבא בסדרה יהיה ‘פיניקס פוינט’, עיצוב 4NM המזדווג ליבות מעבד Zen 4 עם גרפיקה של RDNA 3, יחד עם מנוע ה- AI של AMD (AIE) שמגיע מהרכישה של Xilinx. זה אמור להגיע בשנה הבאה, ואחריו התוכניות של AMD לשלב ליבות זן 5 עם RDNA 3+ GPU ו- AIE, שכותרתו “Strix Point”, בשנת 2024. מעבד ZEN5 זה ככל הנראה יוצר על צומת ייצור עתידי.

שאלות נפוצות

האם אוכל להשתמש במעבד AMD AMD הישן שלי עם שקע AM5?

שאלה נפוצה שיש לרבים היא – יכול AMD AMD CPU להתאים לשקע AM5? לא, לא תוכל להשתמש במעבד AM4 כמו Ryzen 5600X או משהו בפלטפורמה ההיא עם לוחות האם החדשים של AM5. הסיבה היא די פשוטה-שחרור הסיכה החדש של שקע AM5 פשוט לא תואם לאף אחד מהצ’יפס הקודם.

Ryzen 7000-CPU סיכות קשר-AM5

כפי שכבר דיברנו, שקעי AM4 ישנים יותר השתמשו במערך PGA, שם שולבו הסיכות במעבד, אך במקרה של AM5, זה לא המקרה. למעבדי סוג LGA יש סיכות מגע מתכתית בתחתית, היוצרים קשר עם סיכות מתכת הממוקמות על שקע ה- CPU. יתר על כן, מספר הסיכות השתנה גם הוא מ- 1331 ב- AM4 ל- 1718 ב- AM5. .

יופסק AM4?

אמנם AMD לא הודיעה רשמית על מה הם יעשו עם שקע AM4 ולוחות אם, אך יש לנו מידע על עתידו, בזכות ראיון פורבס עם רוברט הולוק, מנהל השיווק הטכני של AMD, מאז בחודש יוני. כשנשאל האם Ryzen 7 5800x3d יהיה האחרון של מעבדי AM4? הוא אמר, “AM4 ימשיך, היא תמשיך הלאה, ובוודאי שיש לה דרישה עצומה הן מבוני DIY והן של לקוחות המערכת. יכול להיות שיש יותר AM4? כנראה? אבל אין לי שום דבר ספציפי לומר על זה.

שקע AMD AM5: כל מה שאתה צריך לדעת

מה שאנחנו יכולים לקחת מההצהרה הזו הוא שלעתים, AMD ימשיך להפוך את מעבדי AM4 שלהם, במיוחד לסדרת 5000 מכיוון שהם עדיין פופולריים במרחב ה- OEM, אבל באשר למעבדים חדשים – אנחנו לא יש מידע כלשהו.

איזה מעבדים תמיכה בשקע AM5 החדש?

כל ארבעת המעבדים של Ryzen 7000 Zen 4 אשר אמורים להשיק ב- 27 בספטמבר יתמכו בפלטפורמת AM5 לעת עתה. זה כולל את מעבדי Ryzen המפורטים להלן:

Ryzen 9 7950X
Ryzen 9 7900X
Ryzen 7 7700X

Zen4-am5-lineup

האם AM5 יהיה תואם ל- DDR4?

נכון לעכשיו, מעבדי Socket AM5 כמו סדרת Ryzen 7000 לא יתמכו ב- DDR4, מכיוון שהם פועלים באופן בלעדי על זיכרון DDR5. אבל זה לא אומר שאין עתיד בו AMD עשוי לצאת עם ערכת שבבים – המבוסס על Socket AM5 – שיהיה לו תמיכה ב- DDR4. עלינו לזכור ש- DDR5 יקר משמעותית מ- DDR4, לעיתים קרובות יותר מכפול מהסטנדרט הבוגר יותר.

למה זה כל כך? חלק מזה הוא כמובן אחסון השבבים, אשר יהפוך טוב יותר עם הזמן. אבל הנושא העיקרי אינו אילוץ אספקה ​​אלא העובדה של- DDR5 יש ניהול כוח על הסיפון, כך שה- RAM פשוט יקר יותר לייצור. תיאורטית זו הופכת את מערכת DDR5 ליקרה מדי עבור רוב האנשים, ו- AMD עשויה לראות בכך הרתעה לפלטפורמה החדשה שלהם ולהתקדם לעבר הפיכת DDR4 זול יותר מאפשרת שבבים בעתיד.

כמה זמן יתמך בשקע AM5?

AMD, בוועידת השחרור של ZEN 4 האחרונה שלהם אמרה, “בדיוק כמו AM4, אנו מתחייבים לתמוך בפלטפורמת AM5 עם טכנולוגיות חדשות ואדריכלות מהדור הבא עד לפחות 2025. אנחנו ממש נרגשים מהתקופה הבאה של שולחנות עבודה עולים עם AM5.”

עם זה, אנו יכולים לומר שה- פלטפורמת שקע AM5 תהיה פעילה לפחות לשני דור מעבדים נוספים (זכור מחזור שחרור שנתי של AMDS). וזו חדשות נהדרות, מכיוון שהמתחרה העיקרי שלה אינטל ידוע לשמצה לסוגי שקעים כל כמה שנים. זה היה צפוי מ- AMD מכיוון שהיה להם רקורד נהדר בכל מה שקשור לתמיכה בשקע.

האם מצנני AM4 יעבדו על AM5?

התשובה הפשוטה לשאלה זו היא – כן. ב- Computex 2022 במאי מוקדם יותר השנה, AMD אישר כי הכל מעבדי Socket AM5 הנתמכים. זה היה לאחר שרבים מהמותגים של CPU Cooler כבר אישרו כי מקררי ה- AM4 שלהם יהיו תואמים לשקע AM5.

AM5 Cooler-Compatibilty-Zen4

נוקטואה, בפוסט בבלוג, הצהיר, “כל מקררי נוקטואה וערכות הרכבה התומכות ב- AM4 תואמות כלפי מעלה לשקע AM5, למעט NH-L9A-AM4 ו- NM-AM4-L9AL9i. כל הרכבות Noctua AM4 למעט אלה של ה- NH-L9A-AM4 וה- NM-AM4-L9AL9i מחוברים לחוטים של לוח האחורי AM4 הסטנדרטי. מכיוון שאשכולות הלוח האחורי הללו ותבניתם זהים ב- AM4 ו- AM5, הרכבות AM4 שלנו המחוברות לפלטה האחורית AMD הסטנדרטית תומכים גם ב- AM5.

.

שקע AMD AM5 ופרטי לוח האם לא עוטפים

AMD צברה במהירות על אינטל בעולם ה- CPU במהלך השנים האחרונות בגלל מעבדי Ryzen שלהם, ו- Zen 4 נראה האפשרות המבטיחה ביותר עד כה. זה היה עם זן 3 כי AMD תבע את כתר הביצועים הכולל לראשון מזה עשור, אך לורל היה קצר מועד. אינטל הכה בחזרה במעבדי ה- Gen Alder Lake ה -12 שלהם ושוב לקח את הפסגה למעבד המשחקים הטוב ביותר. כעת, עם המשך השיפורים במהירויות ה- IPC ובשעון של 5.7 ג’יגה הרץ עם Ryzen 7000-Series, AMD עשויה סוף סוף לקחת את כתר הביצועים בכל היבט. עם זאת, כמו שקורה בכל הדברים הטובים, יש עלות. עם תקני זיכרון ולוח האם חדשים, העלות הכוללת של בניית מערכת AMD בהחלט הולכת לעלות, ודוחפת אותו על התקציב של חובבי מחשב רבים. העלייה בעלויות הולכת לפגוע בוודאות, אך אנו רק מקווים שהתוצאה הסופית תהיה שווה את זה.

האם תשדרג ללוחות אם AM5 ו- Ryzen 7000 CPUs בעת ההשקה? ספר לנו את מחשבותיך על שינוי זה בתגובות למטה.

AMD Ryzen 7000 תאריך שחרור, מפרט וכל מה שאנחנו יודעים

AMD Ryzen 7000

הערת העורך: AMD חשפה כמה מעבדים חדשים בקו Ryzen 7000 ב CES 2023, הבולט ביותר Ryzen 7040, מעבד המחשב הנייד הראשון (ועד כה בלבד) בהרכב – והמעבד הראשון של המחשב הנייד AMD שנשלח עם Ryzen AI Tech על הסיפון.

מעבדי שולחן העבודה של AMD Ryzen 7000 הגיעו. AMD הודיעה על התמחור והזמינות של מעבדי ה- ZEN 4 הקרובים של ZEN 4 במהלך הזרם החי של החברה “יחד”. כפי שנחשף בעבר במהלך Computex 2022, השבבים החדשים יכללו תהליך 5 ננומטר של TSMC ויפעל בפלטפורמת AM5 החדשה של AMD.

. כפי שקרה עם השבבים הקודמים של Ryzen 5000, החברה מתכננת לשחרר את הקצה הגבוה (i.ה. תחילה יקר יותר) מעבדים ואז עקוב אחר מעבדי תקציב נוספים בהמשך השנה. מחירי היבול הראשוני של המעבדים נעים בין 299 $ ל 699 $.

הנה כל מה שאתה צריך לדעת על המעבדים החדשים של AMD Ryzen 7000.

AMD Ryzen 7000: מחיר ותאריך שחרור

מעבדי סדרת Ryzen 7000 של AMD ישיקו ב- 27 בספטמבר 2022. הקו יכלול ארבעה מעבדים.

השבבים יתחילו ב -299 דולר עבור Ryzen 5 7600X, שזהו המחיר של Ryzen 5 5600X. ה- Ryzen 7 7700X מתומחר במחיר של 399 דולר, ה- Ryzen 9 7900X במחיר של 549 $ וה- Ryzen 9 7950X במחיר של 699 $.

AMD Ryzen 7000: ביצועים ומפרט

שבבי AMD Ryzen 7000 Series הם השבבים השולחניים הראשונים המבוססים על תהליך של 5 ננומטר. במהלך הזרם החי טענה החברה כי למעבדי ZEN 4 (המכונה “רפאל”) יש 13 אחוזים IPC (הוראות לכל מחזור שעון) מעל סדרת Ryzen 5000 מבוססת ארכיטקטורה של Zen 3. זה גבוה משמונה עד עשרה אחוזים IPC הרמת החברה טענה במהלך Computex 2022.

AMD אמר בעבר כי המעבדים החדשים יוכלו להגיע למהירויות שעון מעל 5GHz, ובהתבסס על המפרט שסופק, זה נראה המצב. החברה גם אומרת כי השבבים יעלו עלייה של 29 אחוזים בביצועים חד-דלתיים על פני ה- Gen הקודם. . .

החלק לגלילה אופקית

AMD Ryzen 7000 מחיר ומפרט

Ryzen 5 7600X Ryzen 7 7700X Ryzen 9 7900X Ryzen 9 7950X
299 דולר 399 דולר 549 דולר 699 דולר
ליבות/חוטים 6 ליבות / 12 חוט 8 ליבות / 16 חוט 12 ליבות / 24-חוט 16 ליבות / 32 חוט
מהירויות שעון (בסיס/דחיפה) 4.7/5.3 ג’יגה הרץ 4.5/5.4 ג’יגה הרץ 4.7/5.6 ג’יגה הרץ 4.5/5.7 ג’יגה הרץ
מטמון 38MB (6+32) 40MB (8+32) 76MB (12+64)
TDP 105 w 170 w

AMD השווה את הביצועים של Ryzen 9 7950X ל- I9-12900K של אינטל במבחן ה- V-Ray Benchmark. המעבד של AMD היה בעל ביצועים טובים יותר של 47 אחוזים-וואט על פני יריבו. זה מעניין, אבל קחו בחשבון שמדובר רק במבחן יחיד ואינו מעיד על כך שהמעבדים של רפאל של AMD יעלו על הביצועים של צ’יפס אגם האלדר של אינטל בכל המדדים.

. אלה טענות נועזות, שנצטרך לאמת באופן עצמאי.

מכיוון ש- Ryzen 7000 מעבדים משתמשים בפלטפורמת השקע של AM5, תצטרך לשדרג את לוח האם שלך. AMD מתכננת למכור לוחות אם AM5 החל מ- $ 125 ותתמוך בהם עד 2025. כפי שמציין ה- Verge, זה עולה בקנה אחד עם ההשקה החזויה של Zen 5 בשנת 2024. לוחות אם Zen 4 ו- AM5 ידרשו זיכרון RAM של DDR5 ולא תהיה תאימות ל- DDR4.

AMD Ryzen 7000: Outlook

למרות ש- AMD מתקדמת בולטת עם קו ה- CPU בשנים האחרונות, היא עדיין תתמודד עם קרב עלייה נגד הג’וגנאוט שהוא אינטל. אבל אם סדרת Ryzen 7000 חזקה כמו טוענת AMD, המעבדים החדשים יכולים לתת לאינטל ריצה לכספה. כמובן שנצטרך לראות בדיקות מדד עצמאיות כדי לראות מה המעבדים החדשים מסוגלים. אבל אם אתה גיימר מחשב, במיוחד אחד שהוא מעריץ של צוות אדום (כפי שמכונה AMD בחיבה), אז סדרת Ryzen 7000 שווה לפקוח עין על.

. למרות שהמעבדים של זן 4 אמורים להשיק ב- 27 בספטמבר, איננו בטוחים עד כמה הם יהיו זמינים. אחרי הכל, כבר ראינו את אינטל מעכבת את ה- GPUs שולחניים של ARC למחצית האחרונה של השנה בגלל ההשפעות של המגיפה הגלובלית. במזל, AMD יכולה להשיק את המעבדים החדשים שלה ללא אירוע.

אגב, דליפה חדשה טוענת כי אינטל תשיק את מעבדי Raptor Lake חודש לאחר המעבדים של AMD. אם זה מדויק, קונים מעבד פוטנציאליים יצטרכו לבחור בין צוות אדום לכחול צוות.

הישאר מעודכן לעדכונים נוספים.